Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Známu indickú novinárku zastrelili pred vlastným domom

06.09.2017, 11:10 | ČTK

Prominentnú indickú novinárku zastrelili v utorok pred jej domom v juhoindickom meste Béngalúru. Päťdesiatročná Gauri Lankesh, kritička hinduistického nacionalizmu a náboženských povier, zomrela na mieste. Útočníci ušli na motocykli. Motív činu zatiaľ nie je známy.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Útočníci novinárku strelili do hrudníka a hlavy v utorok večer pred jej domom. Polícia útok vyšetruje, ale uviedla, že je priskoro na to, aby určila, kto novinárku zabil. Má podozrenie, že útočníci novinárku sledovali.

Obeťou obdobných útokov sa v minulých rokoch stalo už niekoľko kritických osobností vychádzajúcich zo sekulárnych a rasionalistických pozícií. V roku 2013 napríklad zastrelili dvaja muži na motocykli Naréndra Dabholkara, lekára a racionalistu, ktorý viedol kampaň proti poverám, mysticizmu a duchovným vodcom.

Aktivisti upozorňujú, že indickí novinári čoraz viac čelia útokom radikálnych hinduistických nacionalistov, píše BBC. Nemálo novinárok sa stretlo s hrozbou znásilnenia. Niektorí vládni ministri Indickej ľudovej strany (BJP) novinárov označujú za „presstitútky“, uviedla BBC.

Gauri Lankesh pracovala pre Times of India a neskôr viedla so svojím bratom nezávislý týždenník Lankesh Patrike, ktorý založil jej otec. Po roztržke so svojím bratom pracovala na vlastných projektoch, vydávala okrem iného týždenník Gauri Lankesh Patrike.

Jej týždenník charakterizujú ľavicové názory. G. Lankesh sympatizovala s naxalitmi, maoistickými povstalcami, ktorí vedú ozbrojené povstanie proti vláde. Týždenník čelí niekoľkým obvineniam z ohovárania.

Niekoľko indických a zahraničných novinárskych skupín označilo vraždu za „brutálny útok na slobodu tlače“. „Novinárčina nie je ničím bez odvahy. Demokracia nie je ničím bez nesúhlasu. Lankesh nechýbalo ani jedno, ani druhé,“ napísal indický novinár a politický komentátor Šenkhar Gupta.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Tagy Gauri Lankešová, India