Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Začiernený text a pečiatka tajné. Austrálske denníky upozorňujú na situáciu v krajine

21.10.2019, 11:30 | ČTK

Austrálske denníky v pondelok vyšli so začierneným textom na titulnej strane. Podľa BBC tak chcú novinári upozorniť na obmedzovanie prístupu k informáciám, ktorého sa podľa nich austrálske úrady dopúšťajú.

  • Tlačiť
  • 0

Ku kampani sa pripojili podľa BBC aj niektoré rádiá a televízne stanice. Austrálski novinári sa už dlhšiu dobu sťažujú, že prísne bezpečnostné zákony prijaté v posledných niekoľkých rokoch ohrozujú investigatívnu žurnalistiku a bránia právu verejnosti na informácie.

Neprehliadnite

Kritizujú tiež to, že nové zákony kriminalizujú novinárov, ktorí konajú vo verejnom záujme a whistleblowerov (zamestnanec, ktorý upozorňuje na nezrovnalosti vo vnútri úradov).

Kampaň novinárov sa vystupňovala kvôli raziám z tohtoročného júna, kedy polícia prehľadávala centrálu verejnoprávnej televízie ABC a domov novinárky Anniky Smethurstovej z mediálnej spoločnosti News Corp Australia kvôli reportážam.

Polícia najprv uviedla, že vyšetruje iba únik utajovaných informácií, následne však vyjadrenie zmenila s tým, že vyšetruje tiež tých, ktorí informácie dostali, teda novinárov.

Zatiaľ stále nie je jasné, či novinári z týchto dvoch médií, ktorých sa júnové razie týkali, budú čeliť trestnému stíhaniu, napísal dnes server denníka The Canberra Times. Austrálsky premiér Scott Morrison podľa BBC v nedeľu odmietol, že by vláda ohrozovala slobodu slova, a zdôraznil, že zákony musia platiť pre každého.

„Zákony musia platiť pre mňa, pre všetkých novinárov aj pre kohokoľvek iného,“ povedal S. Morrison v nedeľu.

„Nikto nie je nad zákonom, ale niečo v našej demokracii nefunguje, ako by malo, keď nechránime ľudí konajúci vo verejnom záujme,“ citoval dnes The Canberra Times výkonného riaditeľa rozhlasovej a televíznej spoločnosti ABC Davida Andersona.

V posledných dvadsiatich rokoch zaviedla podľa neho Austrália zákony, ktoré sťažujú ľuďom o neprávostiach okolo nich hovoriť a novinárom o nich písať.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy médiá, noviny, tlač, úrady

Diskusia (0 reakcií)