Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Za „Britániu“ hrozia médiám stále pokuty, zmena zákona neprešla

19.05.2017, 09:48 | SITA | Mediálne.sk

Parlament odmietol návrh novely zákona o geodézii a kartografii, ktorým sa ruší možnosť udeľovania pokút za používanie iných ako štandardizovaných geografických názvov v médiách a v kartografických dielach.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Novelu predložila do NR SR trojica opozičných poslancov z SaS. Navrhovali zrušiť možnosť pokutovania za použitie iných ako štandardizovaných geografických názvov a obmedziť záväznosť štandardizovaných geografických názvov na štátne mapové diela.

Ako konštatoval jeden z predkladateľov návrhu poslanec NR SR a predseda OKS Ondrej Dostál, pokutovanie používania nesprávnych názvov nemá oporu v Ústave SR a zasahuje do slobody prejavu a slobody šírenia informácií.

„Vymáhanie používania štandardizovaných geografických názvov v médiách prostredníctvom dozoru zo strany Úradu geodézie, kartografie a katastra SR a pokutovanie používania iných názvov nie je opatrením v demokratickej spoločnosti nevyhnutným na ochranu práv a slobôd iných, bezpečnosť štátu, verejného poriadku, ochranu verejného zdravia a mravnosti,“ zdôraznil.

Novelu zákona predložil O. Dostál spolu s poslancami Martinom Poliačikom a Petrom Osuským z poslaneckého klubu SaS. Trojica poslancov návrhom reagovala na informácie, že Úrad geodézie, kartografie a katastra sa v marci obrátil na redakcie niektorých médií a upozornil ich na povinnosť používania štandardizovaných geografických názvov, ktorá vyplýva zo zákona o geodézii a kartografii.

Viacerým vydavateľstvám poslal úrad list, v ktorom uviedol, že svojou činnosťou okrem iného zabezpečuje rezolúciu OSN, keď konečným cieľom je vybudovanie medzinárodne relevantnej databázy geografických názvov umožňujúcich jednoznačnú identifikáciu jednotlivých objektov v globálnom kontexte. Pri Veľkej Británii napríklad úrad ako možný skrátený tvár navrhuje Spojené kráľovstvo. V spoločnosti sú však označenia ako Británia či Veľká Británia bežne používané a známe, na čo upozorňovali aj jazykovedci.

„Je absurdné, aby úrad riešil, či sa v médiách používa termín Veľká Británia, respektíve Británia alebo štandardizovaný názov Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska,“ vyhlásil O. Dostál, ktorý považuje za neprípustné a dokonca protiústavné, aby mohli byť médiá za takúto vec pokutované až do výšky 3 300 eur a pri opakovanom porušení v lehote jedného roka až do výšky 6 600 eur.

Zákon o geodézii a kartografii bol schválený počas tretej Mečiarovej vlády a platí od roku 1995, možnosť pokutovania médií sa však doň dostala až pri jeho novelizácii v roku 2003. Dovtedy bolo možné použitie iného než štandardizovaného geografického názvu pokutovať len vo vzťahu ku kartografickým dielam, nie novinovým článkom.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Tagy NR SR, zákon o geodézii a kartografii