„Na Slovenskú chýba niečo také ako Konzervatívny denník, ktorý by vytváral priestor na diskusiu, čo sa ukázalo pri referende o rodine,“ uviedol J. Daniška. Dodal, že ani jedno médium v tom čase nezastupovalo názor väčšiny vyjadrenej v prieskumoch verejnej mienky, ktorá bola proti homosexuálnym manželstvám a za rodinu.

J. Daniška potvrdil, že dôvodom odchodu sú aj názorové rozpory v redakcii .týždňa. Časopis na čele so šéfredaktorom Štefanom Hríbom, ktorý bol vnímaný ako konzervatívny, prešiel podľa neho vývojom.

„Bolo to vidno na línii editoriálov, najprv v nich Štefan podporoval Vladimíra Palka, ktorý kedysi predstavoval konzervatívnu časť KDH, potom Richarda Sulíka a napokon už aj homosexuálnych aktivistov,“ dodal J. Daniška. Spočiatku sa podľa neho zdalo, že rôznorodosť v .týždni môže slúžiť ako slobodná platforma na výmenu názorov. „To sa postupne vytratilo a časť redakcie to začala vnímať ako schizofréniu,“ zdôraznil.

Informáciu o odchode redaktorov potvrdil pre Mediálne.sk aj J. Majchrák. Situáciu v .týždni komentovať nechcel. M. Hanus je na ročnom pobyte v Taliansku, odkiaľ napísal: „Moje rozhodnutie pridať sa k novému denníku je pomerne čerstvé, do jeho príprav sa naplno zapojím po návrate na Slovensko. Chceme robiť kvalitné a ambiciózne noviny, ktoré budú čitateľom ponúkať na rôzne témy iný uhol pohľadu než liberálny mainstream.“

Projekt .týždňa bol podľa M. Hanusa postavený na spojení dvoch názorových prostredí, ktoré však bolo pre časopis čoraz viac trápením než zaujímavou výzvou. „V posledných rokoch sme tak prechádzali z krízy do krízy, po vývoji v posledných mesiacoch som si uvedomil, že sa už s .týždňom neidentifikujem a nemôžem sa tam vrátiť, ako som pôvodne plánoval,“ dodal M. Hanus.

Všetci traja novinári pôsobili v .týždni niekoľko rokov a patrili medzi jeho výrazných autorov. M.Hanus bol zástupcom šéfredaktora, stál pri zrode .týždňa pred trinástimi rokmi. Zodpovedný bol za rubriky Téma a Doma.

J. Daniška sa venoval spoločenským a náboženským témam. Okrem pôsobenia v .týždni bol aj zakladateľom katolíckej revue Impulz.

O politike písal J. Majchrák, ktorý vyštudoval politológiu a sociológiu. Predtým pôsobil v Hospodárskych novinách a do .týždňa prišiel v roku 2006.

Vznik Konzervatívneho denníka ohlásili po referende ľudia z konzervatívneho webu Postoy.sk. Medzi zakladateľov patria Lukáš Melicher z Postoy.sk, Lukáš Obšitník z Ústavu pamäti národa a cirkevný analytik Imrich Gazda. Neskôr sa pridal hovorca Aliancie za rodinu Peter Kremský, ktorý predtým pracoval v Sme. Na spustenie denníka vyhlásili zbierku, náklady na štart odhadli na 80-tisíc eur. Podľa informácie na stránke zatiaľ vyzbieral okolo 60-tisíc eur.

Na webe zakladatelia nového online denníka uvádzajú, že chcú prinášať konzervatívny pohľad na svet a zároveň byť „profesionálnym médiom s vysokými kritériami na obsah.“

V konzervatívnom segmente vznikol nedávno aj web Konzervatívny výber, za ktorým stojí okrem iného Milan Krajniak známy ako blogger Posledný križiak.