Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Vyhlásili víťazov Novinárskej ceny, uspela aj reportérka TRENDU

03.05.2018, 22:22 | Mediálne.sk

Nadácia otvorenej spoločnosti zverejnila výsledky 14. ročníka prestížneho ocenenia Novinárska cena. Víťazi za rok 2017 si prevzali svoje ocenenia v rámci slávnostného večera v priestoroch hlavného partnera súťaže, Slovenskej sporiteľne, v Bratislave.

  • Tlačiť
  • 0

Celý galavečer bol venovaný pamiatke na zavraždeného novinára portálu Aktuality.sk Jána Kuciaka. Ten sa stal in memoriam aj držiteľom Špeciálnej ceny Novinárskej ceny 2017 a Fondu investigatívnej žurnalistiky (FIŽ), ktorý vznikol ako iniciatíva Rady súťaže Novinárska cena a je súčasťou projektu Novinárska cena.

Poslaním tohto fondu je podporovať prácu investigatívnych novinárov v ich jedinečnej práci s veľmi špecifickým a významným vplyvom na našu spoločnosť a oceňovať a zviditeľňovať výnimočné investigatívne projekty a novinárov.

„Šokujúce februárové udalosti nenechali nikoho chladným. Spoločenské a politické otrasy ešte nedozneli. Viac ako tucet občianskych iniciatív je odhodlaných prísne kontrolovať oblasť verejného života. Ako organizátor Novinárskej ceny chceme k tomuto úsiliu prispieť podporou investigatívnej žurnalistiky ako dôležitého nástroja verejnej kontroly. Zároveň sme toho názoru, že pamiatka Jána Kuciaka si zasluhuje trvalú spomienku. Tú podľa nás reprezentuje Fond pre investigatívnu žurnalistiku,“ uviedol Ján Orlovský, správca Nadácie otvorenej spoločnosti.

V 13 súťažných kategóriách určili odborné poroty zložené z takmer 40 profesionálov z médií a osobností spoločenského života autorov najkvalitnejších prác v slovenských médiách.

Súčasťou večera bolo aj odovzdanie štyroch špeciálnych ocenení, víťazka Ceny Česko-slovenskej verejnosti Saša Uhlová si ocenenie prevezme v Prahe.

Neprehliadnite

Víťazom Novinárskej ceny za rok 2017 v kategórii najlepší investigatívny príspevok je Vladimír Šnídl z Denníka N (SNS na obrane) a v kategórii najlepší analytický príspevok Mária Hunková z týždenníka TREND (Máme lepšie nemocnice ako na Západe alebo ako sa zo strachu nebezpečne klame).

Autorkou najlepších komentárov sa tento rok stala Beata Balogová z denníka Sme. Za sériu blogov vyhral kategóriu najlepší príspevok uverejnený na blogu Radovan Bránik.

Cenu za najlepší rozhovor udelili Marekovi Vagovičovi (Bývalý šéf tímu Gorila Marek Gajdoš: Urobili zo mňa nepriateľa štátu) z portálu Aktuality.sk.

V kategórii Najlepšia reportáž si cenu odniesli novinári z Denníka N (Juraj Koník, Martina Koník, Tomáš Benedikovič) za článok Takto učí dobrý učiteľ. Novinár odišiel z Bratislavy na východ a odpísané deti vyťahuje do normálneho života. Za rovnakú reportáž mu tiež patrí Cena Solutions Journalism.

Zuzana Petková, Adam Valček, Monika TódováZdroj: Nadácia otvorenej spoločnosti

V rámci prierezových kategórií si cenu za najlepší regionálny alebo regionálne odvysielaný príspevok vyslúžili novinári z denníka Korzár (Peter Jabrik, Jaroslav Vrábeľ) za sériu káuz Tempus. Cenu za najlepší kreslený vtip, komiks či karikatúru získal Martin Šútovec z Denníka N a projekt Sme.sľuby.sk (Peter Nagy) vyhral cenu za inovatívnu online žurnalistiku.

Cena za najlepší rozhovor, besedu či diskusiu v rámci audiovizuálnej žurnalistiky patrí tvorcom relácie Silná zostava na RTVS (Oľga Baková, Tomáš Kaminský, Ľubica Stanek, Ondrej Starinský, Andrea Horečná, Maja Hriešik), ocenené bolo vydanie s témou Sú korupcia, podplácanie a rodinkárstvo našimi tradičnými normami?.

Najlepší investigatívny príspevok pripravila Katarína Začková (Reportéri: Zviera ako vec) a najlepšiu reportáž Lýdia Kokavcová (Reportéri: O cigánskych studničkách; Reportéri: Myšlienky a tradície tohto národa), obe z RTVS.

Špeciálna cena Novinárskej ceny 2017 a Fondu Investigatívnej žurnalistiky patrí Jánovi Kuciakovi. Cenu Asociácie vydavateľov tlače si odniesli novinári z Aktuality.sk (Tomáš Kyseľ, Martin Odkladal, Ján Petrovič, Rudo Sivý, Marek Vagovič, Peter Bárdy, Stanislava Harkotová, Jana Čunderlíková, Ján Jasenka, Mišo Čarnoky - 25 rokov Slovenska).

Monika Tódová z Denníka N si za článok Vyšetrovateľ Gorily Gajdoš: Vidím, koľko komu Penta poslala na účet, ale neviem dokázať, že je to úplatok vyslúžila Cenu Zastavme korupciu.

Písaná žurnalistika

Najlepší investigatívny príspevok: Vladimír Šnídl, SNS na obrane, Denník N

Najlepší rozhovor: Marek Vagovič – Bývalý šéf tímu Gorila Marek Gajdoš: Urobili zo mňa nepriateľa štátu., Aktuality.sk

Najlepší analytický príspevok: Mária Hunková – Máme lepšie nemocnice ako na Západe alebo ako sa zo strachu nebezpečne klame. Týždenník TREND

Najlepšia reportáž: Juraj Koník, Martina Koník, Tomáš Benedikovič – Takto učí dobrý učiteľ. Novinár odišiel z Bratislavy na východ a odpísané deti vyťahuje do normálneho života., Denník N

Najlepší komentár: Beata Balogová – Autorská strana Beaty Balogovej, Denník SME

Najlepší príspevok uverejnený na blogu: Radovan Bránik – Séria blogov, Blog.sme.sk

Prierezové kategórie

Najlepší regionálny alebo regionálne odvysielaný príspevok: Peter Jabrik, Jaroslav Vrábeľ – Séria káuz Tempus, Denník Korzár

Najlepší kreslený vtip, komiks, karikatúra: Martin Šútovec – Séria karikatúr, Denník N

Cena za inovatívnu online žurnalistiku: Peter Nagy – SME.sľuby.sk, SME.sk

Audiovizuálna žurnalistika

Najlepší rozhovor, beseda, diskusia: Oľga Baková, Tomáš Kaminský, Ľubica Stanek, Ondrej Starinský, Andrea Horečná, Maja Hriešik – Silná zostava: Sú korupcia, podplácanie a rodinkárstvo našimi tradičnými normami?, RTVS

Najlepšia fotografia: Juraj Mravec – Mosúl cena za slobodu, Denník N, Aktuality.sk

Najlepší investigatívny príspevok: Katarína Začková – Reportéri: Zviera ako vec, RTVS

Najlepšia reportáž: Lýdia Kokavcová – Reportéri: O cigánskych studničkách; Reportéri: Myšlienky a tradície tohto národa, RTVS

Špeciálne ocenenia

Špeciálna cena Novinárskej ceny 2017 a Fondu Investigatívnej žurnalistiky: Ján Kuciak

Cena Asociácie vydavateľov tlače: Tomáš Kyseľ, Martin Odkladal, Ján Petrovič, Rudo Sivý, Marek Vagovič, Peter Bárdy, Stanislava Harkotová, Jana Čunderlíková, Ján Jasenka, Mišo Čarnoky – 25 rokov Slovenska, Aktuality.sk

Cena Zastavme korupciu: Monika Tódová – Vyšetrovateľ Gorily Gajdoš: Vidím, koľko komu Penta poslala na účet, ale neviem dokázať, že je to úplatok, Denník N

Cena Otvorenej spoločnosti: Redakcia Denníka N – Vzdelávacie projekty pre stredné školy, Denník N

Cena Solutions Journalism: Juraj Koník – Takto učí dobrý učiteľ. Novinár odišiel z Bratislavy na východ a odpísané deti vyťahuje do normálneho života, Denník N

Česko-slovenská cena verejnosti: Saša Uhlová – Hrdinové kapitalistické práce, A2larm

  • Tlačiť
  • 0

Diskusia (0 reakcií)