Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Výbor riešil prepojenie TASR so Slaviou Capital. Rezník o tom vraj nevedel

16.03.2017, 14:12 | SITA | Mediálne.sk

Parlamentný výbor pre kultúru a médiá sa vo štvrtok zaoberal údajným prepojením agentúry TASR financovanej zo štátneho rozpočtu na biznis finančnej skupiny Slavia Capital. Podľa ministra kultúry Mareka Maďariča by malo vedenie TASR podozrenia riešiť a situáciu vysvetliť.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

TASR podľa šéfa rezortu kultúry, pod ktorý agentúra spadá, neporušila zákon tým, že založila obchodnú spoločnosť. Nemyslí si ani, že TASR ovplyvňuje finančná skupina, no už len podozrenie z prepojenia na ňu dáva podľa M. Maďariča impulz pre vedenie TASR, aby konalo, upozornil na výbore.

„Nepáči sa mi, že tam to podozrenie je a niečo by s tým tlačová agentúra mala urobiť,“ konštatoval šéf ministerstva kultúry, cez ktoré TASR ako verejnoprávna inštitúcia dostáva peniaze na plnenie svojich úloh vo verejnom záujme. Agentúra má od štátu cez ministerstvo kultúry prostredníctvom zmluvy so štátom na tento rok 2,5 milióna eur, o 300-tisíc viac ako vlani.

Podľa M. Maďariča je vstup finančných skupín do médií aktuálna téma nielen na Slovensku, ale aj v celej Európe, a preto je tá otázka citlivá. Pripustil, že zmenou zákona sa TASR dá zobrať kompetencia zakladať obchodné spoločnosti.

Zopakoval však, že najskôr treba diskutovať s generálnym riaditeľom TASR a Správnou radou TASR.

Generálny riaditeľ TASR Jaroslav Rezník v reakcii na výbore uviedol, že mediálny výbor v roku 2013 aj v roku 2014 informoval, že zakladajú akciovú spoločnosť. „Všetky informácie, ktoré mali byť verejné, aj boli verejné,“ upozornil J. Rezník, ktorý tvrdí, že o spojení Miloša Juríčka so Slaviou Capital nevedel.

Denník N 2. marca informoval o tom, že portál Teraz.sk aj televízia Tablet.tv nie sú súčasťou verejnoprávnej agentúry TASR. V skutočnosti ich vlastní akciovka, ktorej polovicu vlastní Miloš Juríček, podnikajúci so Slaviou Capital. M. Maďarič a ani Výbor NR SR pre kultúru a médiá o tom podľa denníka nevedel.

Ako ďalej informoval denník, riaditeľ TASR Jaroslav Rezník v roku 2013 rozhodol, že portály nebudú spadať pod TASR, ale bude ich vlastniť akciová spoločnosť Teraz Media. Polovicu tejto spoločnosti vlastní TASR, druhú súkromná spoločnosť Impre Media, údajne blízka finančnej skupine Slavia Capital.

Kontrolným orgánom TASR je Správna rada. M. Maďarič požiadal jej predsedu Vladimíra Masára, aby preskúmali Teraz Media, jej hospodárenie, činnosť a predovšetkým, či mediálne výstupy jej produktov, ako je Teraz.sk a Tablet.tv, zodpovedajú princípom nezávislosti a nestrannosti.

J. Rezník dodal, že téme sa tento týždeň venovala Správna rada TASR a okrem iného skonštatovala, že mediálne výstupy Teraz Media zodpovedajú zásadám objektívnej žurnalistiky a že TASR má kontrolu nad spoločnosťou Teraz Media. Situáciu budú ďalej podľa J. Rezníka riešiť na valnom zhromaždení spoločnosti.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy TASR, výbor pre kultúru a médiá

Diskusia (0 reakcií)