Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Až 102 zavraždených novinárov. Reportéri bez hraníc žiadajú vyšetriť prípady z Mexika

13.03.2019, 12:02 | TASR

Organizácia na ochranu novinárov Reportéri bez hraníc (RSF) oznámila, že požiadala Medzinárodný trestný súd (ICC) so sídlom v Haagu o vyšetrovanie prípadov 102 novinárov zavraždených v Mexiku v rokoch od 2012 do 2018. Generálny tajomník RSF Christophe Deloire označil v utorok tieto vraždy za „zločiny proti ľudskosti“, informovala agentúra AFP.

  • Tlačiť
  • 0

Organizácia eviduje taktiež prípady 14 novinárov, ktorí v spomínanom období v Mexiku zmizli. ICC ako orgán zaoberajúci sa najzávažnejšími svetovými zločinmi má podľa nej posudzovať predmetné vraždy a únosy ako cielenú kampaň proti tlači.

„Tieto zločiny proti ľudskosti... sú zovšeobecneným a systematickým útokom na civilné obyvateľstvo – novinárov,“ uviedol Ch. Deloire na tlačovej konferencii. Príslušné orgány pritom obvinil zo „zjavného spolupáchateľstva“ pri týchto zločinoch z éry, keď stáli na čele Mexika prezidenti Felipe Calderón (od 2006 do 2012) a Enrique Peňa Nieto (od 2012 do 2018).

Reportéri bez hraníc a mexická ľudskoprávna organizácia Propuesta Cívica vyhlásili, že požiadajú terajšieho mexického prezidenta Andrésa Manuela Lópeza Obradora, aby sa obrátil v tejto záležitosti na ICC. Súd môže totiž konať iba na podnet od členských štátov, prokurátora alebo Bezpečnostnej rady OSN.

Neprehliadnite

Podľa predstaviteľa RSF pre Latinskú Ameriku Emmanuela Colombieho pristupujú mexickí predstavitelia k tejto iniciatíve „veľmi pozitívne“ a prezident je prístupný myšlienke konania na pôde ICC.

Organizácia RSF zaraďuje Mexiko medzi najnebezpečnejšie krajiny pre novinárov, hneď za Afganistan a Sýriu. Veľká väčšina vrážd novinárov zostáva v Mexiku nepotrestaná, rovnako ako v 90 percentách iných násilných zločinov, pripomenula AFP.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Mexiko, Reportéri bez hraníc

Diskusia (0 reakcií)