Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Vražda Kuciaka, prepojenie politiky a mafie. Piussi nakrúca film Ukradnutý štát

28.03.2019, 11:08 | reb | © 2019 News and Media Holding

Filmárka Zuzana Piussi pripravuje celovečerný film s názvom Ukradnutý štát. Zaoberá sa v ňom vraždou Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, prepojeniu štátu a mafie či vzniku rôznych káuz a únikom informácií. Aby svoju ďalšiu snímku mohla dokončiť, v stredu odštartovala crowdfundingovú kampaň.

  • Tlačiť
  • 4

Dokument Ukradnutý štát sa venuje rôznym verziám prepojenia štátu, mafie, záujmových skupín a mechanizmom, ktoré ho tvoria. Z. Piussi v ňom hľadá odpovede na otázky, ako vznikajú kauzy, ako vlastne dochádza k únikom informácií či koľko je na Slovensku tajných služieb.

„Film Ukradnutý štát začal vznikať ako ohliadnutie za aktérmi filmu Od Fica do Fica. Krátko po začiatku nakrúcania došlo k zavraždeniu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a nakrúcanie nabralo iný, aj finančne a časovo náročnejší smer,“ vysvetľuje dokumentaristka.

Ako sa ovplyvňuje verejný priestor

Novou snímkou chce priniesť viac svetla aj do problematiky, kedy sa z reálnych káuz vlastne stávajú konšpiračné teórie, či majú tieto teórie autorov a akú rolu hrajú vo vnímaní káuz sociálne siete.

Neprehliadnite

Ako ďalej tvrdí, vo filme vystupujú advokáti, blogeri, novinári a hlavne agenti spravodajských služieb. „Výsledok má predovšetkým analyzovať snahy ovplyvňovať verejný priestor prostredníctvom kompromitujúcich materiálov, utajovania alebo naopak zverejňovania určitých informácií v určitý čas tak, aby sa ustálil naratív, ktorý väčšina ľudí akceptuje ako skutočnosť,“ dodala Z. Piussi.

Kampaň beží na platforme Hithit a potrvá 44 dní, pričom cieľom je vyzbierať konečnú sumu 14 900 eur. Pre podporovateľov sú v ponuke rôzne odmeny, od podpísaných plagátov, voľných vstupeniek na premiéru až po tričko s nápisom The State Capture. Vo štvrtok dopoludnia prispelo filmu Ukradnutý štát vyše 30 ľudí, vyzbieraných bolo viac ako tisíc eur.

Animácie od autorov komiksov

Zo získaných zdrojov plánuje filmárka dofinancovať strih a časť postprodukcie, rovnako ako aj animácie oceňovaných komiksových výtvarníkov Mareka Pokorného a Vojtěcha Mašeka a v poslednej fáze zabezpečenie distribúcie filmu.

Okrem spomínaného filmu Od Fica do Fica o kauze Gorila má na Z. Piussi za sebou aj snímky Nemoc tretej moci o stave slovenského súdnictva či Krehká identita, v ktorom poukazovala na pseudonárodných „buditeľov“.

Jej zatiaľ posledné filmy z tohto roka sú Obliehanie mesta, ktorý na kremnickom prípade tematizuje obecné aspekty zápasu komunít s veľkými ťažobnými zámery a Univerzity a sloboda o premenách univerzít v čase masifikácie a komercionalizácie vzdelania. Vytvorila ich spolu s Vítom Janečkom.

Vlani zverejnila Z. Piussi niekoľko svojich filmy bezplatne na youtubovom kanáli ZuzaPiussi Ultrafilm. Spravila tak symbolicky k 17. novembru so zámerom, aby sa ľudia aj v tejto súvislosti viac zamysleli a porozumeli dobe, v ktorej žijú.

  • Tlačiť
  • 4

Tagy Zuzana Piussi