Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Volebné spravodajstvo v Nórsku píše robot

12.09.2017, 10:27 | Martin Poláš | © 2017 News and Media Holding

Automatizácia je jeden z trendov, ktoré sa týkajú aj modernej žurnalistiky. O využití robotov a umelej inteligencie na písanie najjednoduchších útvarov sa hovorí už dlhšie. Mnohé pokusy sú už aj vo fáze realizácie, ako systém nórskej agentúry NTB.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Parlamentné voľby pokrýva spravodajská agentúra celým tímom žurnalistov, ktorých však dopĺňa posila – robot. Nórska NTB algoritmový systém vyvíja v spolupráci s technologickou firmou dlhšie, od pondelka ho naostro nasadila.

Robot má na starosti „písanie“ krátkych správ o výsledkoch z jednotlivých volebných okrskov. Základné správy obsahujú len zopár faktov, robot teda dokáže z dát vyrobiť použiteľný text. Pred publikovaním ho prejde editor – človek v redakcii.

„Roboty majú prispieť k tomu, aby našim ľuďom zostalo viac času na kvalitnú žurnalistiku,“ približuje podľa agentúry DPA redakcia NTB.

Novinári tak majú viac času na analýzy, komentáre, či oslovovanie zdrojov. Že by robot v blízkej budúcnosti robil aj rozhovory s respondentmi, nepredpokladá ani šéfredaktor Mads Yngve Storvik. Preto na túto činnosť majú mať skutoční novinári čo najviac priestoru.

NTB pritom s automatizovanou tvorbou jednoduchých správ pracuje dlhšie. Ešte vlani systém testovala pri futbalových zápasoch. Výsledkom bolo, že robot dokázal zostaviť jednoduchú správu o priebehu duelu a jeho výsledku.

Automatizácia pri futbalových dueloch bola čiastočná – NTB mala na každom stretnutí reportéra, ktorý do systému zadával v reálnom čase dáta. Tie sa kombinovali so statickou databázou štatistík a kontextu.

Dôležitou súčasťou bol aj „koučing“ robota, teda naučenie správnych výrazov a vytvorenie vzorcov, ktoré musia znieť prirodzene a ktoré zároveň nezamieňajú synonomicky pojmy, ktoré nie sú stopercentné variabilné. O tom, ako systém vznikal, píše produktový manažér technologickej firmy Bakken & Bæck na webe Medium.com.

Robotom dáva priestor pri novinárskej práci napríklad aj americký denník LAtimes. Jeho automatizovaný systém dokáže napísať o aktuálnom zemetrasení na základe mustry prakticky okamžite, stačí mu na to základný údaj o sile živlu. Cieľom redakcie je doručiť informáciu tohto typu čitateľom čo najrýchlejšie.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy automatizácia, Nórsko, NTB, robot

Diskusia (0 reakcií)