Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Víťazi Novinárskej ceny sú známi. Pozrite si výsledky

16.05.2016, 20:53 | SITA | Mediálne.sk

Žurnalistickú tvorbu za minulý rok v pondelok večer ocenila Nadácia otvorenej spoločnosti. Nositeľov cien v poradí 12. ročníka Novinárskej ceny slávnostne vyhlásili v bratislavskom KC Dunaj. Jedna z kategórií, audiovizuálna žurnalistika – najlepší investigatívny príspevok, ostala bez víťaza. Najviac, päť cien, získali príspevky publikované v Denníku N a na jeho webstránke.

  • Tlačiť
  • 0

Denník N mal medzi nomináciami 11 zástupcov, napokon si odniesol ceny v kategóriách: Cena Google za inovatívnu online žurnalistiku (spravodajská sekcia dennikn.sk Minúta po minúte) a aj tri ceny za písanú žurnalistiku, a to za najlepší investigatívny príspevok (Mária Benedikovičová, Monika Tódová: Ficovi ľudia kšeftujú s pozemkami rovnako ako Mečiarovi), najlepšiu reportáž (Tomáš Bella: Ako zo mňa utečenci spravili radikála) a najlepší článok uverejnený na blogu (príspevky Ľudmily Kolesárovej). Zároveň Cenu Zastavme korupciu získal Konštantín Čikovský za sériu analytických príspevkov v Denníku N.

Dve ceny patria týždenníku Trend, konkrétne cena v kategórii písaná žurnalistika za najlepší analytický príspevok (Ján Kováč, Michal Lehuta: Zaľúbený do drahej diaľnice) a tiež Cena Asociácie vydavateľov tlače. Vydavatelia ocenili Filipa Obradoviča za príspevok Ako sa žije deťom na onkológii.

Cenu Otvorenej spoločnosti venovanú pamiatke Karola Ježíka udelili Tomášovi Rafovi za príspevok Noční vlci zverejnený na webe Your-art.sk.

V kategórii audiovizuálna žurnalistika cenu za najlepší investigatívny príspevok neudelili. Za najlepší rozhovor, besedu či diskusiu Novinársku cenu 2015 získal Štefan Hríb za reláciu Pod lampou s témou Západ versus Rusko na webe tyzden.sk a za najlepšiu reportáž Rastislav Striško z TV Joj, ktorý mapoval cestu utečeneckej rodiny do Európy.

Cena Google pre mladé talenty dátovej žurnalistiky patrí Martinovi Vančovi za Predátorské časopisy. Nositeľom Novinárskej ceny 2015 za najlepšiu fotografiu sa stal mladý fotograf Juraj Mravec za projekt Na východe nič nové pre Mono.sk.

Neprehliadnite

Autorom najlepšieho regionálne publikovaného alebo odvysielaného príspevku je podľa poroty Tomáš Holúbek za sériu príspevkov pre My Nitrianske noviny a nasanitra.sme.sk. Novinársku cenu 2015 za najlepší komentár získal Martin Hanus za sériu komentárov pre Postoj a za najlepší rozhovor Ivan Drábek z denníka Pravda (Tancovala som pre Mengeleho. Mamu mi poslal do plynu).

Už vopred boli známi nositelia dvoch cien. Na českej Novinárskej cene, ktorá sa uskutočnila v Prahe 3. mája, vyhlásili víťazov spoločných česko-slovenských kategórií. Cenu Česko-slovenskej verejnosti získal Martin Veselovský z DVTV, za rozhovor s Martinom Konvičkom: Půjdu do voleb, Sobotka se nám vysmál, ktorý získal 5 363 hlasov v online hlasovaní.

V druhej spoločnej kategórii Najlepší kreslený vtip, komiks, karikatúra tento rok zvíťazil český zástupca Vhrsti, publikujúci v magazíne Škola a rodina. Nominovaní na túto cenu boli Miloš Gašparec z denníka Pravda a Miroslav Kemel z denníka Právo.

  • Tlačiť
  • 0

Diskusia (0 reakcií)