Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

V Le Monde žiadajú nezávislosť. Křetínský vraj nie je pripravený podpísať dohodu

13.09.2019, 17:14 | Mediálne.sk

Kým vo francúzskom denníku Le Monde žiadajú svoju nezávislosť, jeden z hlavných akcionárov, český podnikateľ Daniel Křetínský, vraj nie je pripravený garantovať ju podpísaním dohody. V otvorenom liste o to akcionárov žiadajú novinári a zamestnanci denníka, ktorý sa obávajú, že o slobodu pri písaní prídu.

  • Tlačiť
  • 1

Novinári v otvorenom liste vyzvali akcionárov, aby im garantovali slobodu pri práci. „Ide o našu redakčnú slobodu,“ píšu vo vyhlásení, ktoré podpísalo vyše 460 žurnalistov.

Záruku už v pondelok podpísal jeden z majoritných vlastníkov Xavier Niel. O rovnakú garanciu žiadajú Matthieua Pigassa a jeho obchodného partnera D. Křetínského. Francúzsky bankár vraj dohodu zatiaľ nepodpísal a verejne ju odmietol komentovať, píše portál MediaGuru.

Podľa Financial Times, ktorý sa odvoláva na zdroje blízke českému podnikateľovi, D. Křetínský zatiaľ nie je pripravený písomne zaručiť redaktorom nezávislosť. Miliardár kúpil podiel v Le Monde vlani.

Zdroj vraj dodal, že D. Křetínský nesúhlasí s niektorými podmienkami navrhovanej dohody, ktorá je podľa neho navyše z „ekonomického hľadiska nerozumná“. V súčasnej podobe ju vraj nepodpíše. Financial Times situáciu komentoval slovami „kríza v Le Monde sa prehĺbila“.

Neprehliadnite

Novinárom vadí, že D. Křetínský sa stal spolumajiteľom skupiny bez konzultácie so združením novinárov, zamestnancov a čitateľov Pôle d'indépendance, ktoré kontroluje 25 percent denníka. „Ide o našu redakčnú slobodu,“ píšu vo vyhlásení.

Obavy vyvolalo rokovanie D. Křetínského a M. Pigasse o odkúpení podielu v spoločnosti Le Monde Libre (LML), ktorá má kontrolu nad 75 percentami denníka. Podiel od španielskej skupiny Prisa by im zaručil 46-percentný podiel v LML na rozdiel od súčasného 26-percentného.

Obaja akcionári zamestnancov Le Monde uistili, že budú rokovať v záujme skupiny LML a plne sa sústredia na podporu redakčnej nezávislosti a slobody.

Daniel KřetínskýZdroj: Profimedia

Termín pre podpísanie dohody, o ktorej novinári a hlavní akcionári rokovali 11 mesiacov, vyprší v utorok. V otvorenom liste už novinárom vyjadrilo podporu 500 svetových osobností z oblasti politiky, umenia aj vedy. Medzi nimi je napríklad poľský prezident Lech Wales či whistleblower Edward Snowden.

„Křetínského aktivity v uhlí a energetike z neho robia sporného majiteľa denníka, ktorý sa stále viac znepokojuje kvôli životnému prostrediu a klimatickej zmene,“ povedal pre Financial Times predseda združenia novinárov Le Monde Paul Benkimoun. Ten sa na rokovaniach s českým miliardárom zúčastnil.

„Dúfame, že Pigasse a Křetínský dajú na zdravý rozum a dohodu podpíšu. Len hovoriť, že našu novinársku nezávislosť zaručia, nestačí. A pokiaľ sa tak nestane, poradíme sa s právnikmi ohľadne ďalšieho možného postupu,“ dodal P. Benkimoun s tým, že toto ešte „nie je vojna, ale napätie sa stále stupňuje“.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy Daniel Křetínský, Le Monde