Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ukončili vyšetrovanie vraždy Kuciaka a Kušnírovej

23.09.2019, 14:19 | TASR | Mediálne.sk

Vyšetrovateľ pristúpil k ukončeniu vyšetrovania v prípade vraždy investigatívneho novinára portálu Aktuality.sk Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Obhajobe dal lehotu od 30. septembra do 4. októbra na oboznámenie sa s výsledkami vyšetrovania. TASR o tom informoval obhajca obvineného Mariana Kočnera Marek Para.

  • Tlačiť
  • 0

M. Kočnera obvinili z objednávky vraždy 8. marca tohto roka. Kuciakovu likvidáciu si mal objednať pre jeho novinársku prácu. Voči obvineniu podal M. Para na ÚŠP sťažnosť, ktorú ÚŠP v apríli zamietol.

Aktualizované o 15:20: „Vyšetrovateľ je procesne samostatný. Disponujeme informáciou, že prebieha oboznamovanie sa s výsledkami vyšetrovania,“ uviedla pre TASR hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Jana Tökölyová.

Polícia prípad nekomentuje, keďže vyšetrovanie vraždy naďalej komunikuje ÚŠP, ktorý si vyhradil právo prípad komunikovať, vysvetlila pre TASR hovorkyňa policajného prezídia Denisa Bárdyová.

„Prípad postupuje podľa pripraveného scenára s cieľom prispieť k politickej aréne predvolebného súboja. Vyšetrovanie je však sprevádzané procesnými chybami a dôkazná núdza vyšetrovateľa je dnes očividná,“ reagoval M. Para.

Len nedávno ÚŠP opätovne zamietol sťažnosť M. Kočnera voči obvineniu. Podľa názoru obhajcu z uznesenia o zamietnutí vyplývajú rozsiahle porušenia práva na obhajobu. Preto chce podať po druhý raz opravný prostriedok Generálnemu prokurátorovi SR Jaromírovi Čižnárovi.

Koncom marca M. Kočnera spolu s ďalším z obvinených v prípade Kuciakovej vraždy T. Szabóm obvinili aj z prečinu nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami.

S M. Kočnerom a bývalým riaditeľom televízie Markíza P. Ruskom sa medzičasom na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku začalo koncom júla aj hlavné pojednávanie v kauze televíznych zmeniek, pre ktorú je M. Kočner naďalej väzobne stíhaný.

Okrem toho Krajská prokuratúra v Bratislave koná v kauze sledovanie novinárov. Na sledovanie si mal najať M. Kočner exsiskára a bývalého novinára Petra Tótha. Vo veci ešte nepadlo žiadne obvinenie.

Najnovšie M. Kočnera obvinili aj v „motákov“, keď vyšetrovateľ národnej protizločineckej jednotky NAKA vzniesol obvinenie z pokusu zločinu marenia spravodlivosti. V jednom prípade sa mal pokúsiť o sfalšovanie dôkazu v kauze zmeniek. Polícia o tom informovala 12. septembra na sociálnej sieti.

M. Kočner bol postupne vo väzbe v Bratislave, Leopoldove aj Banskej Bystrici. Najnovšie je vo väzbe v Nitre. Od leta minulého roka sa neúspešne snažil dva razy dostať z väzby na slobodu. Naposledy 24. júna prostredníctvom svojho obhajcu vzal späť v poradí tretiu žiadosť o prepustenie z väzby.

Neprehliadnite

J. Kuciaka a jeho snúbenicu M. Kušnírovú zavraždili vo februári 2018 doma vo Veľkej Mači výstrelmi z pištole kalibru 9 milimetrov.

Obvinených je zatiaľ päť osôb – Alena Zsuzsová, T. Szabó, Miroslav Marček, Zoltán Andruskó a M. Kočner. Všetci sú vo väzbe.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Ján Kuciak, novinári

Diskusia (0 reakcií)