Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Trump vedie vojnu s médiami aj po voľbách. Novinárom nedáva informácie

11.11.2016, 11:35 | ČTK

Nový prezident USA Donald Trump v rozpore s bežnou praxou nedáva po voľbách novinárom skoro žiadne informácie, v stredu napríklad prakticky zmizol. Podľa agentúry AP jeho správanie signalizuje odklon so zavedenou praxou, podľa ktorej by novozvolená hlava štátu mala byť národu čo najviac na očiach. Odťažitý vzťah D. Trumpa k novinárom nie je novinkou, počas kampane často označoval médiá za „nechutné“ a „nečestné“.

  • Tlačiť
  • 0

Vo štvrtok Trumpov štáb neumožnil novinárom, aby nového prezidenta sprevádzali do Bieleho domu k prvému rokovaniu s Barackom Obamom a vodcami Kongresu. Informácie im potom dodala Obamova tlačová služba. Fotografi nesmeli byť prítomní ani na stretnutí Melanie Trumpovej s Michelle Obamovou.

Trumpov tím podľa AP nedáva novinárom informácie o jeho dennom programe, ako bývalo zvykom, neinformuje ich o jeho akciách, telefonátoch ani o kontaktoch so svetovými vodcami.

Keď ruský prezident Vladimír Putin zablahoželal D. Trumpovi k zvoleniu, informovala o tom Moskva. Keď novozvolený prezident telefonoval s britskou premiérkou Theresou Mayovou, dozvedel sa o tom svet z Londýna. To isté sa opakovalo pri kontaktoch D. Trumpa s najvyššími predstaviteľmi Izraela, Egypta, Južnej Kórey a Austrálie.

Predošlí prezidenti USA udržiavali tesné väzby s novinármi a informovali ich o svojom programe od prvých hodín po zvolení. Vydávali správy o telefonátoch so štátnikmi aj s detailmi o ich obsahu. Trumpove správanie ale podľa AP signalizuje, že budúci prezident na transparentnosť nedbá.

Vplyvné Združenie spravodajcov Bieleho domu, ktoré koordinuje prístup tlače na akcie prezidenta, vyzvalo D. Trumpa, aby umožnil novinárom pracovať. „V opačnom prípade sa o jeho skutkoch Američania v prípade krízy nič nedozvedia,“ varoval šéf združenia Jeff Mason, spravodajca agentúry Reuters. Novú prax prezidenta označil za neprijateľnú.

Prezidenti USA sú tradične z bezpečnostných dôvodov pri svojich verejných podujatiach pozorne strážení ochrankou a tlač sa tejto praxi musí prispôsobiť. Novinári organizujú menšie skupiny, takzvané pooly, ktorých členovia potom svoje poznatky zdieľajú so širším okruhom žurnalistov.

Organizovanie poolov, preprava novinárov na prezidentské akcie a priechod bezpečnostnými kontrolami vyžaduje tesnú koordináciu so štábom Bieleho domu.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Donald Trump, prezidentské voľby v USA 2016

Diskusia (0 reakcií)