Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Talianski novinári už nemiznú, no mafia ich ničí stále. Tri poučenia pre nás

Je rok 1994. Ilaria Alpi a jej kameraman Miran Hrovatin sú v Somálsku na horúcej stope ilegálnemu obchodu so zbraňami. Zistia, že do krajiny majú loďou prepravovať rádioaktívny odpad z Nórska a myslia si, že odhaľujú skorumpovanosť členov armády. Čoskoro ich oboch zavraždia.

14.03.2018, 13:53 | Samuel Chrťan

  • Tlačiť
  • 0

Trvalo pätnásť rokov, kým vyšlo najavo, že ich násilnú smrť zariadila mocná mafiánska skupina 'Ndrangheta, ktorá si z ilegálnej likvidácie rádioaktívneho odpadu urobila biznis. Z väzenia totiž „zaspieval“ bývalý člen skupiny Francesco Fonti.

Vtedy sa písal rok 2009 a znovuotvorenie prípadu bolo skôr pripomienkou na minulosť, v ktorej pre talianskych mafiánov nebolo zavraždenie či „zmiznutie“ novinára výnimočnou udalosťou. Dnes je to inak.

Rafinovaný koniec vraždenia

„Zabitý novinár sa zakaždým stal ikonou, ktorá pritiahla väčšiu mediálnu pozornosť. O tú mafia viac nemá záujem,“ povedal 29-ročný novinár z Kalábrie Claudio Cordova.

Štatistika novinárskych úmrtí znázornených na mape Európy, akú použil napríklad Denník N, vyzerá pre Taliansko lichotivo. Novinár tam pre svoju prácu nezomrel už viac ako 20 rokov.

Nejde však o priamy dôsledok úsilia štátu a nie je to ani tým, že by novinári mafii neprekážali. Bossovia si jednoducho uvedomili, že je to najmenej efektívny spôsob, ako žurnalistov umlčať.

Situácia talianskych novinárov sa v skutočnosti zhoršuje. „Nárast v počte nepriateľských aktov voči novinárom je alarmujúci,“ vyhlásila v roku 2014 Rosy Bindi, predsedníčka špeciálnej antimafiánskej komisie talianskeho parlamentu.

Ako uviedol denník Guardian, vychádzala z rozsiahlej správy jej komisie o slobode novinárskej práce, ktorá za osem rokov zdokumentovala až 2 060 pokusov o ohrozenie novinára. Za uplynulé štyri roky sa problém nepodarilo vyriešiť.

Neprehliadnite

Keď novinárom berú kyslík

Potvrdzujú to aj najnovšie zistenia mimovládnej organizácie Ossigeno per l'Informazione (v preklade Kyslík pre informácie). Od roku 2011 do konca roku 2017 zaznamenala 412 fyzických útokov na novinárov, desiatky podpálených domov a áut či ostrých nábojov v obálkach.

Dvadsaťdvakrát v tomto období na novinárov vystrelili. Medzi oblasti s najvyššou koncentráciou takýchto útokov patria tradičná mafiánska bašta Sicília a domov 'Ndranghety, Kalábria.

Tieto dáta ukazujú, že mafia sa „tradičných“ metód zastrašovania rozhodne nevzdala, no pridala k nim ešte salvu žalôb a iných právnych opatrení. Niet spôsobu, ktorý by v súčasnosti mafiáni využívali radšej – za posledných šesť rokov ich Ossigeno registruje až 1 186. To je viac ako tretina všetkých atakov na talianskych novinárov.

O tom, že zastrašovanie je účinné, svedčia aj dve stovky novinárov, ktoré v roku 2017 požiadali o policajnú ochranu.

Medzi nich patrí aj Roberto Saviano, ktorý sa pred niekoľkými infiltroval do neapolskej Camorry a neskôr o jej praktikách písal. Teraz už dvanásť rokov žije pod ochranou ozbrojených policajtov v zahraničí, v dome bez okien. „Niekedy cítim výčitky, že som ešte nažive,“ napísal vo svojom článku pre Guardian.

Zdroj: SITA / AP

Chápadlá mafie siahajú až do redakcií

Priame hrozby či fyzické útoky zo strany mafie nie sú jediným problémom, s ktorým sa stretávajú talianski žurnalisti zaoberajúci sa organizovaným zločinom.

Novinár Franco Castaldo pre BBC hovoril o svojom konci v najväčšom sicílskom denníku La Sicilia. Šéfovi jeho vydavateľstva prekážalo, že na základe informácií zo súdneho konania napísal článok o prepojeniach miestneho podnikateľa na mafiu.

Nedostal síce výpoveď, no 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy 'Ndrangheta, mafia, novinári, vražda Jána Kuciaka

Diskusia (0 reakcií)