Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Súdy mali dať stop Nicholsonovej nevydanej knihe

03.02.2012, 15:50 | Tomáš Czwitkovics | © 2012 News and Media Holding

Okresný súd Bratislava I podľa TASR vydal predbežné opatrenie na zastavenie knihy Nicholsona. Adresovať ju mal aj Petit Pressu.

  • Tlačiť
  • 3

Okresný súd Bratislava I vo štvrtok 2. februára údajne vydal predbežné opatrenie smerujúce k zastaveniu chystanej knihy Toma Nicholsona, ktorá opisuje informácie z údajného spisu Slovenskej informačnej služby Gorila. Ako v piatok informovala agentúra TASR s odvolaním sa na „justičné zdroje“, v dôsledku predbežného opatrenia sa kniha nesmie vydávať ani distribuovať.

Zákaz týkajúci sa „vydania, iného zverejnenia alebo akéhokoľvek iného šírenia knihy alebo inej publikácie, nielen v písomnej, ale aj vo zvukovej a obrazovej forme“, má podľa TASR platiť pre Nicholsona aj vydavateľstvo Petit Press. Sudca tým mal vyhovieť „návrhu spolumajiteľa spoločnosti Penta Jaroslava Haščáka a jeho právnych zástupcov,“ dodáva TASR. Haščák je jeden z hlavných aktérov vo zverejnených častiach spisu Gorila.

Okresný súd podľa agentúry nevedel potvrdiť predbežné opatrenie, pretože zákonný sudca v piatok už nebol v práci. Zdôvodnenie predbežného opatrenia má byť známe najskôr v pondelok 6. januára. Skupina Penta odmietla komentovať akékoľvek právne kroky, ktoré v tejto veci podnikla.

Čo presne je predmetom predbežného opatrenia a kto ho podal, s výnimkou informácií TASR nie je známe. Nicholson ani Petit Press zatiaľ opatrenie neobdržali.

Ak sú informácie o predbežnom opatrení správne, zaujímavá bude najmä argumentácia súdu, vydanie čoho chce zakázať. Kniha o spise Gorila totiž stále nie je hotová. Nicholson pre Sme.sk uviedol, že bola „takmer pripravená“, do tlače mala ísť v priebehu februára.

Riaditeľ vydavateľstva Petit Press Alexej Fulmek sa v reakcii pre Mediálne.sk pýta, odkiaľ súd vedel, že Petit Press chcel Nicholsonovu knihu vydať, keďže túto informáciu vydavateľstvo nepotvrdilo. Petit Press uzatvoril s Nicholsonom zmluvu na vydanie knihy s názvom Gauneri, ktorá mala vyjsť podľa kontraktu ešte v októbri 2010. Novinár napokon zmluvne dohodnutý termín nedodržal. „Obsah knihy bol otvorený,“ dodáva tiež Fulmek, ktorý prípadné predbežné opatrenie považuje aj za „nedôveru súdu“ voči schopnosti vydavateľstva posúdiť legálnosť publikácií, ktoré vydáva.

tom nicholson protest gorila 3_2

Zdroj: SITA

  • Tlačiť
  • 3