Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Sme si posvieti na nepravdivé správy, hoaxy bude u seba zbierať

16.02.2017, 18:40 | Michal Vasko

Úlohou novinára je podľa denníka Sme nielen pravdivo verejnosť informovať o aktuálnych udalostiach, ale aj upozorniť na nepravdivé šírenie informácií. Presne na tom bude založený nový projekt denníka. Vydavateľstvo Petit Press ho spúšťa po rôznych snahách zahraničných médií bojovať proti fake news.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Hoax je nepravdivá správa, ktorej cieľom je zvýhodniť nejakú stranu. Takúto definíciu nájdu čitatelia denníka Sme na novej podstránke.

Mienkotvorný denník zároveň vyzýva čitateľov, ak na internete narazia na výmysly, aby tip zaslali na mailovú adresu hoax@sme.sk. 

„Klamstvá sa dnes šíria vo virtuálnom svete nebezpečne rýchlo a majú na životy ľudí reálny dosah. Vyvolávajú emócie hnevu a vedú k zlým rozhodnutiam. Naša práca sa dnes nekončí pri vyrozprávaní príbehu a prinášaní faktov,“ vyjadrila sa na margo nového projektu šéfredaktorka Sme Beata Balogová. 

Šíriť takzvané hoaxy napomáhajú v dnešnej dobe najmä sociálne siete kvôli svojmu širokému zásahu a pofidérne webové stránky, častokrát majú týmto spôsobom zverejnené klamstvá neznámeho autora. Sme ich bude zhromažďovať na svojom webe, pridá aj vysvetlenia, argumentáciu a fakty vyvracajúce šírenú nepravdivú informáciu.

U širokej verejnosti sa bude zároveň snažiť podporiť kritické myslenie a priblížiť jeho rôzne nástroje, akými sú odhalenie logických klamov a chýb myslenia.

Týmto krokom a spustením nového redakčného projektu chce Sme patriť k zodpovedným médiám. Najdôležitejšie výmysly aktuálneho týždňa sa dostanú aj do tlačenej podoby denníka. 

Sme uviedlo pre lepšiu predstavu typické príklady nepravdivých správ. V článku spomína záhadný liek na rakovinu, ktorý existuje, no odborníci ho pred ľuďmi taja. či slovenské hoaxy o Rómoch, ktorí vraj vďaka dávkam dostanú viac peňazí ako pracujúci Slováci. 

Proti fake news bojujú aj zahraničné redakcie. Do medzinárodnej siete First Draft Coalition, ktorá vznikla vlani v septembri, sa začiatkom roka pridali desiatky relevantných médií. K novým členom patria napríklad Associated Press, Reuters, AFP, dpa, Bloomberg, BBC, NBC, ABC News, Guardian či Trinity Mirror.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy elektronika, maloobchod, Nay

Diskusia (0 reakcií)