Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Slovak Press Photo: Poznáme najlepšie novinárske fotografie

19.10.2016, 18:34 | SITA | Mediálne.sk

Víťazov 5. ročníka súťaže novinárskej fotografie Slovak Press Photo slávnostne vyhlásili v stredu večer v Bratislave. Zároveň s udelením cien otvorili v bratislavskom Primaciálnom paláci výstavu víťazných fotografií. Hlavnú cenu Slovak press photo - Grand Prix zverejnili tradične už mesiac vopred, patrí Ivanovi Holubovi.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Scenárista, fotograf, režisér a kameraman Ivan Holub získal Grand Prix za fotografiu Večera, ktorú prihlásil do kategórie Každodenný život. Vznikla počas natáčania dokumentu a zachytáva skupinu pygmejských detí v južnom Burundi, ktoré prežívajú len vďaka tomu, že dostanú raz denne najesť v rámci nutričného slovenského programu.

Porota v zložení Stanley Greene (USA), Jana Hojstričová (SR), Jindřich Štreit (ČR), Joe Klamar (Kanada/SR) a Jozef Ondzik (SR) rozhodovala o oceneniach v ďalších deviatich kategóriách.

V kategórii Aktualita obsadil prvé miesto Peter Korček so sériou fotografií Teror v Paríži (Ringier Axel Springer/Život) a za samostatnú fotografiu získal prvú cenu Erik Adamson za fotografiu Štátna polúcia (Aktuality.sk).

Z prác prihlásených do kategórie Každodenný život zaujala najviac Dorota Holubová so sériou Balifornia a za samostatné fotografie získala prvenstvo Večera od Ivana Holuba ocenená zároveň Grand Prix.

V Reportáži zabodovala séria Eduarda Gensereka Oslavy 72. výročia Slovenského národného povstania. E. Genserek obsadil v tejto kategórii prvú priečku aj so samostatnou snímkou zo série Do neba.

Spomedzi prác prihlásených do kategórie Portrét zvíťazila Dorota Holubová so sériou Khate. Za samostatné portréty ceny neudelili. Porotu výrazne neoslovili snímky prihlásené do kategórie Príroda a prvé miesto v nej neudelili ani za série, ani za samostatné fotografie.

V Športe prvé miesto za sériu Za zlatom získal fotograf TASR Michal Svítok. V samostatných fotografiách športu sa na prvej priečke umiestnil Matej Kalina s fotografiou zo série Down Mall (News and Media Holding/ Plus Jeden Deň).

Svet umenia najlepšie podľa porotcov zaznamenal fotograf Denníka N Tomáš Benedikovič v sérii Slovenské tance. V kategórii Svet umenia neudelili cenu za samostatné fotografie.

V medzinárodnej kategórii Študenti a mladí fotografi do 25 rokov určenej pre fotožurnalistov zo Slovenska, z Česka, Maďarska, Poľska, Rakúska, Ukrajiny a Bieloruska vyhral domáci fotograf Marek Pupák so sériou Na Slovensku po slovensky. Za samostatnú fotografiu nezískal cenu nik.

V ďalšej medzinárodnej kategórií Stredoeurópska fotografia získal prvé miesto český fotograf Oldřich Malachta za sériu Za hradbou hôr (noba.collective). Cenu za samostatnú fotografiu neudelili. Porota neudelila žiadnu cenu v medzinárodnej kategórii Krátke video.

Neprehliadnite

Okrem porotcovských kategórií udelili v rámci súťaže aj Grant Bratislavy a s ním ročné štipendium 2 000 eur od magistrátu hlavného mesta na fotografovanie premien Bratislavy si odniesol za cyklus Skaly Dunaja študent fotografie Matej Hakár. Dvojtisícová odmena patrí aj I. Holubovi za Grand Prix.

Cenu pre autora do 25 rokov - Mladý talent roka spojenú s možnosťou usporiadať samostatnú výstavu a 500-eurovou prémiou získal Ľuboš Kotlár za sériu fotografií O čom hovoríme, keď hovoríme o Anne Frankovej.

Medzi hlavnými cenami súťaže je aj Cena diváka. Jej nositeľa určia návštevníci výstavy víťazných fotografií. Hlasovať sa o nej dá aj na webstránke slovak-press-photo.sk.

Ako na tlačovej besede pred vyhlásením výsledkov súťaže konštatovala riaditeľka súťaže Jana Garvoldtová, súťaž sa snažia čoraz viac otvárať mladým a prihlásilo sa veľa mladých fotografov zo Slovenska aj zo zahraničia.

Účasť mladých teší aj predsedu poroty S. Greena. Americký fotograf, medzi iným päťnásobný nositeľ ocenia World Press Photo, upozornil, že Slovensko má skvelých fotografov, na ktorých môžeme byť hrdí a sú porovnateľní so svetovou špičkou. Tvrdí, že slovenskú fotografiu treba aktívne podporovať. Myslí si totiž, že z Bratislavy sa môže stať stredisko dokumentárnej fotožurnalistiky a vizuálnej tvorby.

Do súťaže prihlásené fotografie mapujú aktuálne udalosti na Slovensku a vo svete v súvislosti s utečeneckou krízou, vojnovými konfliktami, rôzne sociálne témy a environmentálne problémy, sociálne a politické protesty či aktuálne športové i kultúrne udalosti.

Podľa poroty sa v porovnaní s predošlými ročníkmi zvýšila kvalita fotografií. Jury osobitne zaujali práce študentov a mladých fotografov. Vysoko ocenili aj úroveň reportáží. Nedostatky videli najmä v kategórii Aktualita.

Najmä mladá generácia prišla podľa člena poroty, českého fotografa, vysokoškolského pedagóga, kurátora a organizátora kultúrneho života J. Štreita s novými myšlienkami, s novými pohľadmi, čo je pre takúto súťaž veľmi dôležité. Miesta pre dokumentárnu fotografiu je podľa J. Štreita veľmi málo a jednou z možností je práve súťaž Slovak Press Photo. Bez podpory sa však takáto súťaž ako aj jej ciel vyviesť slovenskú fotografiu do zahraničia uskutočniť nedá, upozornil J. Štreit.

Zasadala aj osobitná porota pre video, ktorá hodnotila práce prihlásené do kategórie Krátke video. Do súťaže sa mohli zapojiť fotografi, ktorí tvoria pre médiá, s prácami určenými na publikačné účely. Túto možnosť v piatom ročníku súťaže využilo 191 fotografov. Spolu poslali 1 522 fotografií.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy Slovak Press Photo 2016

Diskusia (0 reakcií)