Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Saudskoarabský princ poprel, že je zapletený do vraždy Chášukdžího

01.10.2019, 10:14 | TASR

Saudskoarabský korunný princ Muhammad bin Salmán poprel, že by bol osobne zapojený do vlaňajšej vraždy novinára Džamála Chášukdžího. Ako vodca krajiny však za ňu preberá plnú zodpovednosť.

  • Tlačiť
  • 0

„Bol to hrozný zločin,“ povedal M. bin Salmán v rozhovore pre reláciu americkej televízie CBS 60 minút, odvysielanom v nedeľu večer. „Preberám však za ňu plnú zodpovednosť ako vodca v Saudskej Arábii, najmä preto, že sa jej dopustili jednotlivci pracujúci pre saudskú vládu,“ uviedol.

Svoju zodpovednosť za smrť novinára pripustil M. bin Salmán aj v rozhovore, ktorý v utorok odvysiela ďalšia americká televízna stanicu PBS.

Korunný princ naďalej trvá na tom, že o príprave vraždy nič nevedel. Podľa neho je nemožné, aby tri milióny ľudí pracujúcich pre saudskoarabskú vládu posielali denne hlásenia jemu alebo druhému najvyššie postavenému členovi vlády.

Korunný princ v rozhovore pre CBS prekladanom do angličtiny ďalej uviedol, že vyšetrovanie vraždy pokračuje a „hneď, ako sa dokáže obvinenie voči niekomu, bez ohľadu na jeho hodnosť, bude postavený pred súd — bez výnimky“.

Novinára Dž. Chášukdžího, ktorý pracoval pre denník Washington Post a zvykol kritizovať vládnucu saudskoarabskú dynastiu, videli naposledy živého 2. októbra 2018, keď prišiel na saudskoarabský konzulát v Istanbule pre doklady potrebné na svoju svadbu. Novinárovo telo sa dosiaľ nenašlo.

Neprehliadnite

Saudská Arábia spočiatku Chášukdžího smrť popierala, ale neskôr priznala, že bol zabitý. Saudskoarabskí činitelia označujú tento zločin za svojvoľnú operáciu agentov, ktorí prekročili svoje právomoci. V súvislosti s prípadom Rijád postavil pred súd 11 podozrivých. Proces s nimi je neverejný, dosiaľ nebol nikto odsúdený.

Americká tajná služba CIA dospela k záveru, že vraždu Dž. Chášukdžího osobne nariadil korunný princ. Nezávislý vyšetrovateľ OSN vydal v júni správu, v ktorej sa uvádza, že existujú dôveryhodné dôkazy, že korunný princ nesie zodpovednosť za smrť novinára. Saudskoarabský minister zahraničných vecí ju označil za „chybnú“, pripomína televízia CNN.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Ďžamál Chášukdží

Diskusia (0 reakcií)