Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

RT a Sputnik dostali zákaz vstupu na konferenciu. Pre šírenie dezinformácií

09.07.2019, 11:23 | TASR | Mediálne.sk

Británia zakázala ruským spravodajským staniciam RT a Sputnik zúčastniť sa na globálnej konferencii o slobode médií, ktorá sa bude konať tento týždeň v Londýne. Dôvodom tohto rozhodnutia je ich „aktívna úloha pri šírení dezinformácií“, informovala v pondelok tlačová agentúra AFP.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy

Sputnik

Na podujatí sa v stredu a vo štvrtok stretne približne 60 ministrov a tisícka novinárov a zástupcov občianskej spoločnosti, píše The Guardian. Spoluhostiteľom konferencie je Kanada.

„Hoci nie je možné vyhovieť všetkým žiadostiam o udelenie akreditácie, na konferencii budú prítomní novinári z celého sveta vrátane Ruska,“ uviedla hovorkyňa britského ministerstva zahraničných vecí.

Ruské veľvyslanectvo v Londýne rozhodnutie v súvislosti s RT odsúdilo ako „priamu, politicky motivovanú diskrimináciu“ a obrátilo sa so sťažnosťou na britský rezort diplomacie. Podľa ambasády prišiel tento krok po „niekoľkomesačnej očierňujúcej kampani“ britských úradov proti RT vrátane rozhodnutia kontrolného orgánu Ofcom.

Ten vlani v decembri vyhlásil, že stanica RT porušila zásady nestrannosti v súvislosti s kauzou Skripaľ. Konečný zoznam účastníkov konferencie ešte nie je zverejnený. Príslušní činitelia však uviedli, že jedinými krajinami, ktoré nebudú mať v Londýne zastúpenie, sú Severná Kórea, Sýria a Venezuela.

Neprehliadnite

Británia pred konferenciou oznámila, že na boj proti dezinformáciám vo východnej Európe a na posilnenie nezávislých médií na západnom Balkáne vyčlení 18 miliónov libier. Ide o súčasť balíka v celkovej sume 100 miliónov libier, ktorý sa v priebehu piatich rokov použije na podobné aktivity vo východnej Európe a strednej Ázii.

Na konferencii vystúpi aj právnička zaoberajúca sa ľudskými právami Amal Clooneyová, ktorú pred časom vymenoval britský minister zahraničných vecí Jeremy Hunt za osobitnú vyslankyňu pre slobodu médií.

Aktualizované o 17:13: Za absurdné označili v utorok predstavitelia Kremľa rozhodnutie Británie zakázať spravodajským staniciam RT a Sputnik účasť na globálnej konferencii o slobode médií v Londýne. Informovala o tom agentúra AFP.

„Nemôže sa predsa konať konferencia o slobode médií, ak majú niektorí novinári zakázané zúčastniť sa na nej,“ vyhlásil v tejto súvislosti hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, zatiaľ čo sa vysmieval „absurdite toho, čo sa práve deje“.

Spravodajská stanica RT vo svojom stanovisku na margo vzniknutej situácie uviedla, že je nevyhnutný „ojedinelý druh pokrytectva na to, aby niekto obhajoval slobodu tlače, zatiaľ čo potláča nevyhovujúce názory a očierňuje alternatívne médiá“.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy Sputnik