Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Riešila korupciu, dostala vyhadzov. Kolegovia novinárky spustili protest

16.09.2019, 11:36 | TASR

Desiatky novinárov bulharského verejnoprávneho rozhlasu (BNR) v piatok protestovali za slobody médií po tom, ako bola prepustená ich kolegyňa, ktorá vo svojich príspevkoch poukazovala na korupciu v bulharskom súdnictve, informovala agentúra Reuters.

  • Tlačiť
  • 0

Prípad kritizovali organizácie pre ľudské práva i bulharská pobočka Združenia európskych novinárov, ktorá hovorila o „údere pre novinársku profesionalitu“ v krajine, ktorá sa umiestnila najnižšie v rebríčku slobody tlače spomedzi 28 členských štátov Európskej únie.

Nový šéf spravodajstva BNR Nikolaj Krastev uplynulý štvrtok prepustil uznávanú rozhlasovú moderátorku a reportérku Silviu Velikovu. Ako dôvod uviedol, že porušila pracovnú zmluvu tým, že v živom vysielaní vyzývala poslucháčov, aby sa pripojili k protestu proti vymenovaniu budúceho hlavného prokurátora Bulharska.

Mnohí novinári i iní považovali tento krok za politicky motivovaný. N. Krastev čeliaci silnému odporu napokon rezignoval a S. Velikova bola znovu prijatá.

BNR kvôli nepokojom na päť hodín vypla spravodajský kanál Horizont a prípad začala prešetrovať komisia pre kontrolu komunikácie. Tento prípad poukázal na frustráciu mnohých Bulharov zo skorumpovanej a nepriehľadnej politickej elity a neefektívneho súdnictva, často kritizovaného Európskou komisiou.

Neprehliadnite

Bulharsko sa tento rok umiestnilo na 111. mieste zo 180 krajín svetového indexu Reportéri bez hraníc - dokonca pod krajinami západného Balkánu, ktoré ešte nie sú členmi EÚ.

V októbri 2017 stovky novinárov protestovali v Sofii proti hrozbám podpredsedu vlády Valeriho Simeonova voči najväčším bulharským vysielateľom, ktorých obvinil z „masívnej ohováračskej kampane“ proti nemu.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Bulharsko, novinári

Diskusia (0 reakcií)