Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Riadiť TASR chcú iba dvaja ľudia. Puchala čaká na súpera

23.08.2017, 16:42 | Martin Poláš | © 2017 News and Media Holding

Do voľby nového generálneho riaditeľa verejnoprávnej tlačovej agentúry sa podľa zistení Mediálne.sk prihlásili dvaja kandidáti. Jedným je dočasný šéf TASR Vladimír Puchala, ktorý riadenie prevzal po odchode Jaroslava Rezníka do RTVS, druhé meno je zatiaľ neznáme.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy

TASR

Uzávierka prihlášok do voľby generálneho riaditeľa TASR bola v piatok 18. augusta. Podľa zdrojov Mediálne.sk prišli v tomto termíne len dve obálky.

Isté je, že o funkciu sa uchádza súčasný generálny riaditeľ Vladimír Puchala, ktorý počas Rezníkovho funkčného obdobia zastával funkciu riaditeľa stratégií. „Áno, prihlásil som sa,“ potvrdil V. Puchala.

Meno druhého kandidáta zatiaľ nie je známe, obálky sa v TASR budú otvárať vo štvrtok dopoludnia pod dohľadom právnika a notára. Aby sa do ďalšej fázy výberu kandidát dostal, musí prihláška spĺňať všetky náležitosti.

Post pre Most?

V médiách sa po voľbe šéfa RTVS objavili informácie, že by si na vedúci post v TASR mohol nárokovať vládny Most-Híd za to, že pri voľbe šéfa telerozhlasu napokon podporil Jaroslava Rezníka.

Oslovený poslanec Mosta František Šebej uviedol, že nevie, kto sa hlási na post šéfa TASR. Nemá ani vedomosť, že by mala niekoho do funkcie „nominovať“ jeho strana. Meno prípadného kandidáta súčasnej politickej garnitúry nepreniklo ani z prostredia ďalších zdrojov u vládnych strán.

Neprehliadnite

Voľba riaditeľa TASR sa líši od voľby šéfa RTVS – v prípade tlačovej agentúry ho volí správna rada verejným hlasovaním nadpolovičnou väčšinou všetkých hlasov jej členov na základe verejného vypočutia prihlásených kandidátov. Štyroch členov správnej rady volí parlament, jedného zamestnanci TASR.

Správnu rada TASR v súčasnosti tvoria predseda Vladimír Masár, podpredseda Boris Chovanec a členovia Peter Alakša, Richard Kvasňovský a Ján Sand.

Vypočutie bude 5. septembra

Verejné vypočutie kandidátov je na programe 5. septembra, keď predstavia svoje projekty rozvoja a riadenia TASR a odpovedia na otázky členov správnej rady. Po vypočutí nasleduje rozprava rady a po nej samotné hlasovanie.

V prípade dvoch kandidátov je nereálny variant, že by žiadny z nich nezískal nadpolovičnú väčšinu hlasov a konalo by sa tak druhé kolo, do ktorého postupujú kandidáti, ktorí v prvom kole získali aspoň jeden hlas.

TASR financovanú zo štátneho rozpočtu viedol od apríla 2007 J. Rezník, ktorý z funkcie odstúpil v júli tohto roka. Od 2. augusta nastúpil na post generálneho riaditeľa RTVS. V roku 2009, keď v TASR obhájil svoju pozíciu, sa o funkciu uchádzal ako jediný kandidát. Správna rada TASR ho opätovne do funkcie na päť rokov zvolila aj v apríli 2014.

Zarába dvojnásobok platu poslancov

Po skončení tohto funkčného obdobia by sa J. Rezník o funkciu nemohol uchádzať hneď. Podľa zákona o TASR totiž možno generálneho riaditeľa zvoliť opätovne najviac na dve po sebe nasledujúce funkčné obdobia.

Funkčné obdobie šéfa TASR trvá päť rokov. Jeho odmena je podľa zákona mesačná mzda rovnajúca sa dvojnásobku platu poslanca národnej rady. Keďže platy poslancov sú od roku 2011 zmrazené na 1 961 eur bez paušálnych náhrad, mzda generálneho riaditeľa TASR dosahuje 3 922 eur. Správna rada mu môže schváliť mimoriadne odmeny, ktoré nesmú presiahnuť výšku celoročnej mzdy.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy TASR

Diskusia (0 reakcií)