Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Reportéri bez hraníc vyzvali prezidentku, aby vetovala právo na odpoveď

18.09.2019, 13:49 | reb | © 2019 News and Media Holding

Aj za hranicami si všimli diskutovaný návrh novely tlačového zákona z dielne dvojice smeráckych poslancov Miroslava Číža a Dušana Jarjabka, ktorým sa politikom vracia právo na odpoveď. Do druhého čítania ju presunuli poslanci už vo februári, v pléne prešiel v utorok. Medzinárodná novinárska organizácia Reportéri bez hraníc (RSF) hneď na to požiadala prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby novelu vetovala.

  • Tlačiť
  • 14

Na prebiehajúcej schôdzi parlamentu sa k plánovaným zmenám ozvala opozícia aj časť koaličných poslancov. Ondrej Dostál z SaS navrhoval, aby mohli politici reagovať iba na skresľujúce, neúplné alebo nepravdivé tvrdenia médií, čomu dali zákonodarci napokon zelenú.

Naplnenie hrozby

RSF sa v utorkovom vyhlásení vrátili k udalostiam po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Pripomenuli aj následný odchod Roberta Fica z postu predsedu vlády.

„Vyhlásil vojnu novinárom a vyhrážal sa zmenou mediálnej legislatívy, aby dal svojej strane –SD efektívnu zbraň proti tomu, čo on nazýva ‚mediálny teror‘,“ uvádzajú RSF.

Právo na odpoveď aj pre verejných činiteľov bolo do slovenského právneho poriadku zavedené od 1. júna 2008, teda v čase prvej Ficovej vlády. V roku 2011 počas kabinetu Ivety Radičovej (vtedy SDKÚ-DS) bol tento inštitút pozmenený, čím toto právo ostalo len fyzickým osobám.

Hrozba sa podľa RSF naplnila práve schválením práva na odpoveď. Návrh podporilo 86 poslancov, proti hlasovalo 51 zákonodarcov. Nová legislatíva má byť účinná od 1. novembra tohto roka.

„Žiadame slovenskú prezidentku 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 14

Tagy Reportéri bez hraníc, tlačový zákon, Zuzana Čaputová