Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Reportéri bez hraníc sa obávajú zásahu politikov do vyšetrovania Kuciakovej vraždy

18.02.2019, 14:01 | TASR

Stavovská novinárska organizácia Reportéri bez hraníc (RSF) vyjadrila v pondelok obavy z politického zasahovania do vyšetrovania vlaňajšej vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

  • Tlačiť
  • 0

RSF uviedli, že aj napriek nepopierateľnému pokroku vo vyšetrovaní dvojitej vraždy existujú obavy z politického zasahovania do vyšetrovania prípadu. Vyzvali pritom zodpovedné slovenské orgány, aby zabezpečili, že vyšetrovanie bude pokračovať úplne nezávisle.

Podľa správy RSF, ktorá bola zverejnená v pondelok, majú obavy o nezávislosť vyšetrovania aj právnici zastupujúci rodiny obetí dvojnásobnej vraždy. Najmä po tom, ako bola časť vyšetrovania presunutá na policajnú inšpekciu, ktorá zvyčajne vyšetruje trestné činy v rámci policajných síl a ktorá je pod priamou kontrolou ministerky vnútra.

„Rok po vražde by (slovenskí) politici mali pracovať na tom, aby novinárom poskytli lepšiu ochranu a zabezpečili, že policajné a justičné orgány budú fungovať úplne nezávisle,“ uviedla v správe Pauline Adesová-Mévelová, riaditeľka RSF pre Európsku úniu a Balkán.

Podľa jej slov je to zatiaľ naopak. „Zdá sa, že niektorí politici majú záujem predovšetkým na tom, aby chránili svoje záujmy a seba,“ opísala situáciu P. Adesová-Mévelová.

RSF zároveň upozornila aj na návrh zákona z dielne Smer-SD, podľa ktorého by médiá mohli byť pokutované za to, že neposkytli politikom priestor na odpoveď, kedykoľvek politici majú pocit, že publikované správy „poškodili ich povesť“ alebo „narušili ich súkromie“.

Reportéri bez hraníc vnímajú načasovanie takéhoto zákona ako „alarmujúce“, najmä keď to boli podľa RSF práve médiá, ktorých odhalenia týkajúce sa politikov pomohli pokročiť vo vyšetrovaní vraždy J. Kuciaka a M. Kušnírovej.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Ján Kuciak, Martina Kušnírová, Reportéri bez hraníc

Diskusia (0 reakcií)