Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Redaktorky vatikánskeho časopisu hlásia odchod. Majú čeliť antikampani

26.03.2019, 14:35 | TASR

Zakladateľka a redakčná rada ženskej prílohy vatikánskeho denníka L'Osservatore Romano – Donne Chiesa Mondo (Ženy, cirkev a svet) – podali hromadnú výpoveď na protest proti údajnej diskreditačnej kampani Vatikánu. V utorok o tom informovala agentúra AP.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy

Vatikán

K tomuto rozhodnutiu malo členky redakčnej rady priviesť úsilie Vatikánu diskreditovať ich a následne ich dostať „pod priamu kontrolu mužov“.

Príčinou tejto situácie mala byť februárová príloha, v ktorej novinárka a zakladateľka Donne Chiesa Mondo Lucetta Scaraffiová na margo informácií o znásilňovaných mníškach okrem iného napísala, že „ak bude cirkev aj naďalej zatvárať oči pred týmito škandálmi, utláčanie žien v cirkvi bude pokračovať“.

Oznámenie o hromadnej výpovedi urobila redakčná rada v komentári, ktorý by mal byť publikovaný 1. apríla, ako aj v otvorenom liste pápežovi Františkovi.

„Končíme, pretože sa cítime obklopené nedôverou a pretrvávajúcou delegitimizáciou,“ napísala L. Scaraffiová ešte minulý týždeň v komentári, ktorý publikovaný nebol. V roku 2018 obvinila mníška v Indii biskupa Franca Mulakkala z opakovaného znásilňovania.

Polícia zadržala F. Mulakkala 21. septembra v juhoindickom štáte Kérala pre podozrenie, že mníšku v rokoch 2014 až 2016 až 13-krát znásilnil. Pápež František ho deň pred jeho zatknutím vylúčil z cirkvi.

F. Mulakkal obvinenia odmietol. Neschopnosť cirkevných predstaviteľov zakročiť v súvislosti s obvineniami zo sexuálneho zneužívania je jedným z najväčších škandálov za posledné roky, ktoré zasiahli rímskokatolícku cirkev na celom svete.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Vatikán

Diskusia (0 reakcií)