Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Redaktorka Sme čelí trestnému stíhaniu, kritizuje to aj Harabin

01.08.2011, 20:58 | Tomáš Czwitkovics | TASR

Policajná vyšetrovateľka obvinila novinárku z nakladania s osobnými údajmi v článku o Harabinovej manželke.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Redaktorka denníka Sme Zuzana Petková čelí trestnému stíhaniu. Policajná vyšetrovateľka ju obvinila z nakladania s osobnými údajmi, ktorého sa mala dopustiť v článku spomínajúcom plat manželky Štefana Harabina zo 17. októbra 2010, informovala dnes agentúra SITA.

Článok okrem platu spomínal aj skutočnosť, že manželka predsedu Najvyššieho súdu mala na úseku kontroly ako radová zamestnankyňa samostatnú kanceláriu a že nové vedenie ministerstva spravodlivosti ju v rámci skúšobnej lehoty vlani prepustilo.

Harabin ako súkromná osoba podal v prípade údajne nezákonného prepustenia jeho manželky a "škandalizácie" trestné oznámenie, uvádza TASR. Predseda najvyššej súdnej inštancie, ktorý sa v minulosti často súdil s médiami o vysoké odškodné, si to však v tomto prípade podľa jeho vyjadrenia nenamieril proti denníku vydavateľstva Petit Press. Sám trestné stíhanie novinárky považuje za „absurdné“.

"Trestnoprávnu, politickú i morálnu zodpovednosť nesie politický nominant a predstaviteľ ministerstva spravodlivosti. To je neuveriteľné, že niekto má správnu stranícku knižku a známosti vo vláde, tak je nad zákonom," povedal Harabin pre TASR. Podľa tlačového a informačného odboru Najvyššieho súdu nesie zodpovednosť v tomto prípade predstaviteľ rezortu spravodlivosti bez právnického vzdelania, ktorý túto akciu zrealizoval.

Tlačový odbor ministerstva spravodlivosti tiež označil podanie trestného oznámenia za absurdné. Na Harabinove vyjadrenie reagovať nechcel.

Trestné stíhanie novinárky denníka Sme odsúdilo slovenské zastúpenie Medzinárodného tlačového inštitútu. IPI považuje obvinenie novinárky za zverejnenie údajov o manželke predsedu NS SR za neprípustné. Vo svojom stanovisku poukázal, že podľa judikátov Európskeho súdu pre ľudské práva v Štrasburgu ak novinár koná vo verejnom záujme, má právo použiť aj osobné údaje osôb, o ktorých píše. Autorka článku v tomto prípade podľa IPI obhajovala verejný záujem poukazovaním na zneužívanie právomoci verejného činiteľa.

IPI Slovensko preto vyzvalo ministra vnútra i ministerku spravodlivosti na okamžité preverenie postupu policajnej vyšetrovateľky a na informovanie verejnosť o výsledkoch preverovania. Zároveň vyzval aj prokuratúru, aby okamžite zrušila rozhodnutie vyšetrovateľky, ktoré "ohrozuje slobodu slova a vytvára precedens". K Protestu IPI Slovensko sa pripojilo aj Združenie vydavateľov periodickej tlače.

Šéfredaktor denníka Sme Matúš Kostolný kritizoval tiež to, že trestné oznámenie smerovalo priamo voči redaktorke."Ak mal byť niekto obvinený, tak vydavateľ alebo šéfredaktor, ktorý rozhoduje o tom, čo bude publikované,“ uviedol pre SITA.

Sme TV: Obviniť novinárku považuje šéfredaktor Sme za nebezpečné

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Diskusia (0 reakcií)