Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Primátorka píše radničné noviny sama. A aj sa v nich pochváli

22.11.2019, 14:57 | reb | © 2019 News and Media Holding

Primátorka mesta Sliač Ľubica Balgová je jedinou redaktorkou radničných novín Mestské novinky. Poukázala na to Transparency International Slovensko (TIS). V ostatnom dvojčísle sa tak s občanom prihovára primátorka prostredníctvom vlastných článkov, v ktorých okrem iného chváli aj svoju prácu. Sama tvrdí, že problém je v redakčnej rade a noviny nemá kto písať.

  • Tlačiť
  • 0

Transparency upozorňuje, že primátorka Sliača má byť podľa štatútu Mestských noviniek len ich zriaďovateľkou a obsah riadiť nemá. Jej úlohou je kontrolovať redakčnú radu, či si noviny plnia poslanie.

Ľ. Balgová však tri čísla novín z veľkej časti sama napísala a v tiráži figuruje ako jediná redaktorka.

TIS cituje aj pasáže z posledného vydania Mestských noviniek. „Nenechajme sa odrádzať nečinnosťou mesta v minulosti ... musíme ísť ďalej,“ napísala Ľ. Balgová, ktorá sa o post primátorky uchádzala ako nezávislá kandidátka.

Neprehliadnite

V periodiku radnice sa napríklad objavilo aj to, čo sa novému vedeniu mesta podarilo doteraz zmeniť. Ide napríklad o „ostrihanie prebujnených kríkov“, alebo „premenu nepekných záhonov na skalky“. „Nebojím sa povedať, že na ani nie rok v úrade je to bravúrny výkon,“ uvádza sa v novinách podľa TIS.

TIS: ide o konflikt záujmov

TIS hodnotí písanie sliačskych novín primátorkou ako konflikt záujmov a zneužitie postavenia, ktoré „nemá v nami sledovanej v praxi radničných novín žiadnu obdobu“.

Organizácia tiež pripomína, že úlohou akéhokoľvek primátora je riadiť mesto a nemôže o tom zároveň informovať. Poukazuje na to, že politici by mohli Ľ. Balgovej len „ticho závidieť“.

„Predstavte si, že by premiér Peter Pellegrini otvoril ako moderátor dnešné televízne správy verejnoprávnej RTVS a potom v prvých ôsmich reportážach informoval výlučne v pozitívnom svetle o svojich úspechoch. Niečo také sa deje v Sliači,“ píše Transparency, ktorá pripomína, že úlohou akéhokoľvek primátora je riadiť mesto a nemôže o tom zároveň informovať.

„Primátorku Ľubicu Balgovú verejne vyzývame, aby od tejto poľutovaniahodnej praxe bezodkladne upustila a zabezpečila dodržiavanie základných žurnalistických princípov pri tvorbe mestských novín, čo má byť tvorba nestranného, neskresleného, overeného, vyváženého a pluralitného spravodajstva,“ dodáva.

Chýbajú ľudia

Podľa samotnej primátorky Ľ. Balgovej je 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Transparency International Slovensko

Diskusia (0 reakcií)