Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Pre kauzu Golunov odvolal Putin dvoch policajných funkcionárov

13.06.2019, 16:26 | TASR

Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok odvolal z funkcií dvoch generálov polície. Stalo sa tak v súvislosti s prípadom zadržania investigatívneho novinára Ivana Golunova. Informovala o tom rozhlasová stanica Echo Moskvy.

  • Tlačiť
  • 2

Jedným z odvolaných je Jurij Deviatkin, ktorý v rámci Moskvy viedol oddelenie pre boj proti obchodovaniu s drogami. Druhým odvolaným je náčelník polície pre Moskvu-západ Andrej Pučkov. Ako dodalo Echo Moskvy, práve tento úrad inicioval začatie vyšetrovania proti I. Golunovovi.

Ruský minister vnútra Vladimir Kolokoľcev vo štvrtok súčasne informoval, že Vyšetrovaciemu výboru Ruskej federácie (Sledkom) poskytol materiály pre interné vyšetrovanie v rámci policajných zložiek. Na ich základe Sledkom posúdi konanie policajtov pri novinárovom zatýkaní.

Zasahujúci policajti majú zatiaľ pozastavený výkon služby, dodal V. Kolokoľcev. Novinára I. Golunova, ktorý pracuje pre spravodajský portál Meduza.io, minulý týždeň v Moskve zadržali na základe obvinení „z pokusu o nelegálny predaj omamných látok vo veľkom objeme“.

Neprehliadnite

Novinár pred súdom tvrdil, že drogy mu policajti podhodili. Súd cez víkend rozhodol, že I. Golunov bude do 7. augusta v domácom väzení.

Po mohutnej kampani na jeho podporu — nielen v Rusku, ale aj v zahraničí — ministerstvo vnútra oznámilo, že obvinenie stiahlo a trestné stíhanie zastavilo. Na novinárovu podporu sa v stredu v Moskve konal úradmi nepovolený pochod. Polícia počas neho zadržala vyše 500 ľudí.

  • Tlačiť
  • 2

Tagy novinári, Rusko