Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Právo na odpoveď pre politikov majú poslanci presunúť

25.06.2019, 14:54 | TASR | Mediálne.sk

Poslanci Národnej rady (NR) SR nerozhodnú na júnovej schôdzi o zmenách v tlačovom zákone a zákone o prokuratúre. Návrhy presunú na ďalšiu schôdzu, oznámil to predseda parlamentu Andrej Danko (SNS).

  • Tlačiť
  • 0

„Ak ste novinári, tak musíte mať aj určitý status, ochranu, ale je veľmi zle, keď novinár povedzme podlieha politizácii alebo pomáha politikom v politickom boji,“ skonštatoval v súvislosti so zákonom, ktorý chce opäť zaviesť právo na odpoveď.

A. Danko tiež uviedol, že chcú prispieť aj k objektívnosti a čistote novinárskeho prostredia. Dodal, že o návrhoch, ktoré budú presunuté, ešte budú diskutovať, pretože ani mediálny zákon podľa jeho slov nie je jednoduchý.

Novelou tlačového zákona chce vládna strana Smer opäť zaviesť právo na odpoveď pre politikov. Parlament má zákon na stole už niekoľko týždňov, no stále o ňom nerozhodol. Pochádza z dielne poslancov Miroslava Číža a Dušana Jarjabka, ktorá toto oprávnenie opätovne zavádza.

Právo na odpoveď aj pre verejných činiteľov bolo do slovenského právneho poriadku zavedené od 1. júna 2008, teda v čase prvej vlády Roberta Fica (Smer-SD).

V roku 2011 počas kabinetu Ivety Radičovej (vtedy SDKÚ-DS) bol tento inštitút pozmenený, čím toto právo ostalo len fyzickým osobám. D. Jarjabek a M. Číž to vracajú do pôvodného stavu.

Neprehliadnite

Odmietavé stanovisko voči novele zverejnili pred časom vydavatelia. Tí zdôrazňujú, že návrhy sú „prejavom egoizmu a účelovej snahy obmedziť základné práva obyvateľov Slovenska len pre pocit ukrivdenosti zo strany niektorých politikov“.

K plánovaným zmenám mediálnej legislatívy sa vyjadrili aj samotní novinári. Tí vyzývajú poslancov, aby ich odmietli. Podľa nich hrozí, že sa politici budú chcieť dodatočne vyjadrovať ku každému článku, ktorý o nich napíšu, a to aj vtedy, ak budú písať pravdu. „Budú chcieť noviny zaplaviť stanoviskami, ktoré nemusia sedieť s faktami,“ uviedli.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy novinári, politici, právo na odpoveď, tlačový zákon

Diskusia (0 reakcií)