Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Pompeo vyzval Egypt, aby rešpektoval slobodu tlače

27.11.2019, 09:46 | TASR

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo vyzval v utorok Egypt na rešpektovanie slobody tlače. Urobil tak niekoľko dní po tom, ako egyptské bezpečnostné zložky urobili raziu v priestoroch nezávislého spravodajského servera Mada Masr a nakrátko zadržali troch jeho zamestnancov, uviedla agentúra Reuters.

  • Tlačiť
  • 0

„V rámci nášho dlhodobého strategického partnerstva s Egyptom budeme aj naďalej vyzdvihovať zásadnú dôležitosť rešpektovania ľudských práv, univerzálnych slobôd a potrebu silnej občianskej spoločnosti,“ povedal Pompeo na tlačovej konferencii.

Podľa ľudskoprávnych aktivistov egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí dohliada na bezprecedentné zásahy do slobôd v krajine, odkedy sa dostal k moci v roku 2014. Sísí a jeho podporovatelia hovoria, že takéto opatrenia sú potrebné na udržanie stability Egypta a odvrátenie hrozieb zo strany islamských militantov.

Mada Masr je jedno z posledných egyptských nezávislých médií zverejňujúcich kritické články po rokoch sprísňovania kontroly nad médiami a zatknutiach novinárov a blogerov. Jeho webová stránka s článkami v arabčine a angličtine je v Egypte zablokovaná.

Neprehliadnite

Server Mada Masr v nedeľu informoval, že egyptské bezpečnostné zložky urobili raziu v jeho kanceláriách a nakrátko zatkli troch jeho zamestnancov vrátane hlavného editora a skonfiškovali ich laptopy a telefóny. Všetkých troch neskôr prepustili z miestnej policajnej stanice.

Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva minulý mesiac vyzval Egypt na prepustenie popredného blogera, právnika a novinára, s ktorými podľa úradu vo väzbe zle zaobchádzali. Sú medzi niekoľkými tisícmi ľudí, ktorí boli podľa aktivistov zatknutí po septembrových protestoch voči Sísímu v Káhire a iných mestách.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Egypt, Mike Pompeo

Diskusia (0 reakcií)