Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Podnikateľ podozrivý z objednávky vraždy novinárky nedostane milosť

29.11.2019, 11:33 | TASR | Mediálne.sk

Podnikateľovi Yorgenovi Fenechovi, ktorý je hlavným podozrivým v prípade vraždy maltskej novinárky Daphne Caruanovej-Galiziovej, neudelia prezidentskú milosť výmenou za ďalšie informácie o prípade. Oznámil to v piatok nadránom maltský premiér Joseph Muscat po skončení schôdzky vládneho kabinetu, ktorá sa začala vo štvrtok večer a trvala vyše šesť hodín.

  • Tlačiť
  • 0

J. Muscat uviedol, že k takémuto rozhodnutiu dospela vláda po odporúčaní, ktoré vo veci vyslovili generálny prokurátor i policajný komisár, informuje agentúra AFP.

Vyšetrovanie vraždy novinárky viedlo tento utorok k rezignácii šéfa kancelárie maltského premiéra Keitha Schembriho, ako aj dvoch členov vlády – ministra pre cestový ruch Konrada Mizziho a ministra hospodárstva Chris Cardona. K. Schembriho v utorok vypočúvali v súvislosti s vyšetrovaním vraždy D. Caruanovej-Galiziovej.

Maltský premiér J. Muscat následne oznámil jeho rezignáciu. K. Schembriho potom zatkla polícia, no vo štvrtok ho prepustili z väzby bez vznesenia obvinení. K. Schembriho povolali na výsluch po tom, ako podnikateľ Y. Fenech, ktorý je v prípade vraždy novinárky hlavným podozrivým, vyšetrovateľom oznámil, že má dôkazy spájajúce Schembriho s nelegálnymi aktivitami.

Y. Fenech pritom K. Schembriho označil podľa zdrojov z prostredia maltskej polície, na ktoré sa odvoláva agentúra AFP, za strojcu vraždy D. Caruanovej-Galiziovej.

Demonštranti protestujú pred sídlom maltského premiéra, ktorého vyzývajú na odstúpenieZdroj: TASR / AP

„Yorgen Fenech požiadal už druhýkrát o milosť po tom, ako vyslovil obvinenia na adresu Keitha Schembriho; nechcel som za to (rozhodnutie) sám niesť zodpovednosť, tak som zvolal zasadnutie vlády,“ povedal po schôdzke kabinetu J. Muscat novinárom, dodajúc, že rozhodnutie o neudelení milosti bolo jednomyseľné.

Premiér J. Muscat už dlhodobo čelí ostrej kritike za to, akým spôsobom vláda k vyšetrovaniu vraždy pristupuje, pričom v utorok prisľúbil, že zo svojho úradu odstúpi, ak sa preukáže, že existuje akákoľvek väzba, ktorá by ho s vraždou spájala. V piatok médiám povedal, že jeho vláda je odhodlaná vyšetriť všetky obvinenia z protiprávnych činov.

V súvislosti s vyšetrovaním vraždy novinárky žiadali odstúpenie premiéra aj tisíce demonštrantov v uliciach.

Neprehliadnite

Novinárku D. Caruanovú-Galiziovú, ktorá písala protikorupčný blog, viedla vyšetrovanie škandálu Panama Papers na Malte a bola investigatívnou novinárkou i ostrú kritičku maltskej vlády, zabila v októbri 2017 bomba nastražená v jej aute. Jej smrť krajinou otriasla a vyvolala protesty.

D. Caruanová-Galiziová z korupcie obviňovala aj Schembriho a exministra Mizziho. Členovia jej rodiny vyzývajú premiéra Muscata na odstúpenie. Podľa ich slov "má na rukách krv", lebo Schembriho a Mizziho ochraňoval.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Malta, novinári

Diskusia (0 reakcií)