Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Po dlhých desaťročiach zanikol časopis Dorka. Nahradila ho Praktická Slovenka

02.04.2009, 15:50 | Lukáš Kočišek | © 2009 News and Media Holding

Posledné roky vychádzal ženský mesačník pod upraveným názvom Moderná Dorka. Kontinuálne mu však klesala predajnosť. Pozrite si, ako vyzerá nástupca Dorky.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

star_production_logo-2.gif

Tradičný ženský mesačník Dorka po dlhých desaťročiach zanikol. Od apríla ho nahradil nový časopis Praktická Slovenka, mladšia sestra ďalšieho časopisu s dlhoročnou tradíciou - týždenníka Slovenka.

Dorka s podtitulom "Dobré rady každému" vznikla v roku 1966 vo vydavateľstve Živena. Zameraná bola najmä na módu a ručné práce. V roku 2006 sa Živena premenovala na Star Production a o rok neskôr bol názov titulu upravený na Moderná Dorka.

"Dlhoročný tradičný názov Dorka a neskôr Moderná Dorka už celkom dobre nevystihoval časy, v ktorých žijeme. Dnešná akčná žena sa musí s názvom a obsahom celkom stotožniť," vysvetlila dôvody rebrandingu v aktuálnom čísle týždenníka Slovenka jeho šéfredaktorka Mária Miková.

"Kreativita, tvorivosť do nekonečných pestrých možností je presne to, čo by sme na stránkach Praktickej Slovenky, nasledovníčky Dorky a Modernej Dorky, chceli skloňovať vo všetkých tvaroch, formách a materiáloch, ale nielen pokiaľ ide o rôzne výtvory. Aj pokiaľ ide o tvorivý prístup k životu, prekonávanie prekážok a životných úskalí," píše v editoriáli prvého čísla Praktickej Slovenky šéfredaktorka Iveta Siderová, ktorá viedla aj Modernú Dorku. "Nová, zábavnejšia a modernejšia Praktická Slovenka, rovnako ako jej staršia sestra Slovenka, chce byť stále svojim čitateľom a čitateľkám na dobrej pomoci, túži pomáhať, radiť, informovať, inšpirovať a najmä viesť k tvorivosti," dodáva Sidorová.

Obálka historicky prvej Praktickej Slovenky a poslednej Modernej Dorky

prakticka_slovenka_obalka.jpg

moderna_dorka_obalka.jpg

Praktická Slovenka dostala novú grafickú úpravu, ktorej autorkami sú Helena Kissová, Lucia Horniaková a Eva Gallová. Redaktorku Dagmar Murgašovú nahradila Monika Švehlová. Základom názvov väčšiny rubrík je slovné spojenie Praktická Slovenka s prívlastkami ako "aranžuje", "dekoruje", "tvorí", "pletie a háčkuje", "radí", "lieči", "varí", "pečie" či "vešti z hviezd". Súčasťou časopisu je naďalej niekoľko strán pracovných postupov a predlôh.

Podľa informácií Mediálne.sk mala byť Praktická Slovenka pôvodne iba prílohou týždenníka Slovenka a nemala vychádzať samostatne. Naznačovala to aj šéfredaktorka Slovenky v ostatnom úvodníku. "Praktická Slovenka, nasledovníčka Dorky, bude vychádzať každý mesiac ako samostatná príloha Slovenky a budú v nej mnohé nápady, tipy, rady, inštrukcie aj návody, ako si zútulniť domov, ako vytvoriť výbornú atmosféru, ako navariť, ale aj niečo opraviť, ak s vami žije nepraktický muž," napísala Mária Miková.

Modernej Dorke posledné roky kontinuálne klesala predajnosť. V roku 2005 ešte dokázala predať aj vyše 30-tisíc výtlačkov, v roku 2006 sa pohybovala okolo 20-tisíc kusov a v júli 2007 naposledy dosiahla hranicu 15-tisíc predaných exemplárov. November a december 2008 boli pre Modernú Dorku najhoršie v novodobej histórii, predalo sa z nej iba okolo 8-tisíc kusov.

Ukážky grafickej úpravy Praktickej Slovenky

prakticka_slovenka_1.jpg

prakticka_slovenka_2.jpg

prakticka_slovenka_3.jpg

prakticka_slovenka_4.jpg

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Diskusia (0 reakcií)