Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Plavčan dovolil na tlačovke dve otázky, priestor dostala iba redaktorka Ta3

26.07.2017, 14:08 | Martin Poláš | © 2017 News and Media Holding

Minister školstva Peter Plavčan si v stredu pozval novinárov na tlačovú konferenciu, kde však len povedal, čo mal na srdci a na otázky nechal minimálny priestor. Postup sa novinárom nepozdával, priamo na mieste sa jedna z redaktoriek ostro ohradila.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 7

Tlačová konferencia či beseda má byť okrem prezentácie stanovísk jej organizátora najmä možnosťou na priame kladenie otázok novinárov a získanie odpovedí. Minister P. Plavčan za SNS si podobu stretnutia so zástupcami médií vyložil po svojom – priestor dostala iba jedna novinárka. Po jej otázkach hovorca tlačovku ukončil.

„Teraz je priestor na dve otázky. Nech sa páči, televízia Ta3,“ povedal po Plavčanovej úvodnej reči hovorca Matúš Stračiak. Ta3 vysielala tlačovku naživo, je nepísaným pravidlom, že jej novinári sa v takom prípade pýtajú ako prví.

Redaktorka Lucia Lukušová z Ta3, ktorá pravidelne pozýva predsedu SNS Andreja Danka do svojich politických relácií, vyčerpala celý limit na dve otázky. Ministra sa najprv spýtala, ako je možné, že ak hodnotitelia projektov, cez ktoré rezort rozdeľovali milióny eur, prešli prísnymi kritériami, hodnotil napríklad projekt oceliarskeho priemyslu lekár.

„Ja nevstupujem do procesu hodnotenia ani do toho, ako boli vyberaní. To má na starosti ten, kto zabezpečoval vykonávanie výzvy. Proces preverovania bude slúžiť na to, či boli dodržané všetky kritériá,“ reagoval minister.

Druhá otázka nadväzovala – redaktorku Ta3 zaujímalo, či P. Plavčan odstúpi. Pripomenula, že opozícia už zbiera podpisy na jeho odvolávanie.

„Tak to je rýchla otázka takéhoto typu na začiatok tlačovej konferencie,“ reagoval najprv minister. Nešlo však o začiatok tlačovky – po dokončení odpovede, teda asi po dvoch minútach sa stretnutie s novinármi skončilo.

„Prvú otázku podobného typu som dostal deň pred nástupom do funkcie. Bola to prvá otázka, ktorú som dostal po vymenovaní, keď som odchádzal po schodoch od pána prezidenta a dostával som takúto otázku pravidelne každé tri – štyri týždne pred rokovaním vlády,“ povedal P. Plavčan.

„Keby som odstúpil a dnes by sa ukázalo, že je všetko v poriadku, ospravedlnil by sa mi niekto? Alebo tí, ktorí ma na to vyzývali, odstúpia z niečoho? Odporúčam všetkým, miesto toho, aby vyzývali iných do práce, nech si zoberú akýkoľvek malý projekt a pokúsia sa pre naše školy niečo urobiť,“ dodal minister na záver.

Po jeho slovách hovorca M. Stračiak novinárom poďakoval za účasť, spolu s P. Plavčanom potom dvojica zmizla za dverami.

Voči postupu sa búrili prítomní novinári, ktorí nemohli položiť ďalšie otázky. „Pán minister, toto je vážna téma, mali by ste odpovedať novinárom,“ podotkla jedna z novinárok.

„Prečo ste nechali priestor iba na dve otázky? Na čo máte tlačovú konferenciu, keď neodpovedáte na otázky?“ spýtala sa. M. Stračiak, ktorý riadi komunikačný odbor na ministerstve, iba stroho odvrkol pri odchode z miestnosti, že na ďalšie otázky neodpovedia „z časových dôvodov“.

Opozícia v prípade, ktorý sledujú médiá, upozorňuje, že pri rozdeľovaní stoviek miliónov eur na strategický výskum ministerstvo školstva zamietlo projekty našich najlepších univerzít a Slovenskej akadémie vied. Naopak peniaze sa ušli rôznym firmám.

Otázky podľa poslankyne OĽaNO Veroniky Remišovej vzbudzuje aj odbornosť ľudí, ktorí projekty hodnotili. Ako príklad uviedla výskumný projekt za 25 miliónov eur, ktorého cieľom bolo zabezpečenie trvalej udržateľnosti oceliarskeho priemyslu na Slovensku. Hodnotil ho lekár – kardiológ.

Ministerstvo ešte v utorok reagovalo aj tým, že zámerom vyhlasovaných výziev je nielen podpora samotného výskumu, ale i spolupráca medzi podnikateľským a akademickým sektorom. P. Plavčan tiež uviedol, že proces hodnotenia projektov vo výzve na podporu Dlhodobého strategického výskumu a vývoja ešte nie je ukončený a preveruje ho riadiaci orgán. Na tlačovke doplnil, že vyzýva Európsku komisiu na preverenie procesu rozdeľovania eurofondov.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 7

Tagy Peter Plavčan, SNS, tlačová konferencia