Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Paška eliminuje novinárov v parlamente. Nie sme na Ukrajine, pripomína opozícia

24.01.2014, 12:29 | SITA | Mediálne.sk

Nové nezmyselné obmedzenia by sa mohli riešiť aj tak, že zo žurnalistov by sa stali poslaneckí asistenti, načrtlo OĽaNO

  • Tlačiť
  • 0

Pavol PaškaZdroj: SITA

Proti novým pravidlám práce novinárov v parlamente protestujú viaceré opozičné strany. Strana Sloboda a Solidarita (SaS) hovorí o hrubom zásahu do demokratických princípov fungovania slovenskej spoločnosti.

Podľa poslanca Martina Poliačika Smer už stráca všetky zábrany. „Po tom, čo skoncentroval takmer všetku moc vo svojich rukách, zablokoval kontrolné inštitúcie a z parlamentu urobil slúžku PR marketingu svojho predsedu, sa teraz ide skrývať pred médiami, ktoré z podstaty svojej existencie majú kontrolovať každý krok volených zástupcov občanov. Namiesto toho, aby predseda parlamentu dbal na dodržiavanie pravidiel a reprezentatívne správanie zo strany svojich kolegov, ide ich pred ľuďmi skryť,“ povedal M. Poliačik.

Otvoreným listom predsedovi parlamentu Pavlovi Paškovi (Smer-SD) proti rozhodnutiu obmedziť slobodu pohybu zástupcov médií v budove Národnej rady SR protestovali predstavitelia hnutia NOVA.

„Rovnako sú neprijateľné sankcie, ktorými chcete postihnúť novinárov, ktorí, plniac si svoju novinársku prácu, zaznamenajú niečo, čo nemusí byť po vôli niektorého z poslancov,“ napísali predstavitelia NOVA.

Štvorica autorov otvoreného listu argumentuje, že v minulosti sa práve vďaka novinárom podarilo odhaliť podvodné podpisovanie poslanca na prezenčnej listine. „Nie sú to novinári, ktorí dávajú zámienky pre vznik škandálov. Sú to poslanci a ich správanie. Či už v prípadoch, keď sú pod vplyvom alkoholu, klamú, alebo keď nevedia vysvetliť svoje správanie či kauzy,“ dodali.

Poslanci majú podľa nich v budove parlamentu dostatočne veľa priestorov, kde môžu tráviť čas v prípade, že si neželajú komunikovať s médiami. „Preto Vás žiadame, aby ste neodkladne zrušili svoje rozhodnutie a vrátili podmienky pre výkon novinárskej profesie na úroveň vyspelých demokratických krajín,“ píše sa v závere otvoreného listu, ktorý podpísali Gábor Grendel, Daniel Krajcer, Jana Žitňanská a Robert Žitňanský.

Svoju nespokojnosť s novými pravidlami vyjadrili aj poslanci z klubu OĽaNO. Obmedzovanie podmienok práce novinárov v parlamente poslanci z hnutia odmietajú. „Pán Paška štvrtkovým krokom vyjadril sympatie s diktátormi na Ukrajine, kde vládna moc obmedzila občanom slobodu prejavu. Chcel by som pánovi Paškovi pripomenúť, že je predsedom slovenského, a nie ukrajinského parlamentu, že je 24 rokov po Nežnej revolúcii a aj keď mu je to nepríjemné, vláda jednej strany potrebuje kontrolu,“ vyhlásil poslanec klubu Jozef Viskupič.

OĽaNO prišlo s návrhom, podľa ktorého sa všetci novinári a pracovníci relevantných médií môžu stať asistentmi poslancov za ich stranu. Predstavitelia hnutia chcú takouto garanciou bojovať proti novým pripravovaným pravidlám práce novinárov v parlamente.

Matovičovci ponúkajú, že ak by mal niekto z novinárov problém s akreditáciou, môže sa za symbolické jedno euro stať ich asistentom. „Takýmto spôsobom de facto všetci zamestnanci redakcií získajú ešte väčší a lepší prístup do priestorov národnej rady,“ vysvetlil Igor Matovič plán, ako chcú Paškovi „vytrieť kocúra“. Novinári - asistenti by nemuseli pri každom vstupe do parlamentu absolvovať kontrolu detektorom kovov. Týmto plánom poslanci OĽaNO začínajú proces, ktorý by mal viesť k odvolávania Pavla Pašku z postu predsedu parlamentu.

S pohoršením prijala správu o obmedzení slobody pohybu a činnosti novinárov v parlamente aj mimoparlamentná Slovenská národná strana (SNS). Najnovšie zákazy pre zástupcov médií v parlamente podľa šéfa národniarov Andreja Danka zaváňajú obmedzením slobody tlače a návratom do čias pred nežnou revolúciou.

NovináriZdroj: SITA

Svoju nespokojnosť vyjadril tiež občiansky kandidát na prezidenta Ján Čarnogurský. Pavol Paška podľa neho posunul historicky Slovensko o krok späť. „Paška obmedzením pohybu novinárov v budove NR SR názorne ukázal, ako to bude vyzerať pod vládou jednej strany,“ reagoval J. Čarnogurský.

Pravidlá práce novinárov v parlamente sa majú zmeniť po 15. februári. Redakcie budú môcť mať v národnej rade už len obmedzený počet akreditovaných ľudí – audiovizuálne redakcie šesť zástupcov, tlačené periodiká troch ľudí, tlačové agentúry päť zástupcov a webové denníky troch ľudí, pričom v týchto počtoch sú zahrnutí redaktori aj technickí pracovníci.

Nové pravidlá pre novinárov v NR SR

Podľa pravidiel, ktoré už médiám poslala Kancelária NR SR, nesmú ľudia z médií narúšať dôstojnosť rokovania parlamentu a jeho orgánov. Zakázané bude fotografovanie a natáčanie osobných dokumentov, ktoré budú na stoloch poslancov.

Akreditovaní novinári sa majú zdržiavať len v tlačovom stredisku, vo vestibule na prízemí, v priestore pred vstupmi do rokovacej sály a na balkóne. Poverený zamestnanec parlamentu môže na pokyn predsedajúceho napomenúť alebo aj vyviesť zástupcu médií z rokovacej miestností, ak by porušil nové pravidlá alebo by existoval predpoklad narušenia rokovania.

Kancelária NR SR si vyhradila právo vyviesť z budovy a odobrať akreditačný preukaz tomu, kto by narúšal činnosť parlamentu a jeho výborov, ohrozil by práva a bezpečnosť iných ľudí, napádal by pohlavie, rasu, farbu pleti, jazyk, vieru a náboženstvo, politické či iné zmýšľanie, národný alebo sociálny pôvod či príslušnosť k národnosti alebo etnickej skupine.

  • Tlačiť
  • 0

Diskusia (0 reakcií)