Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Odráža náladu v spoločnosti. Slovom roka sa stala fráza „klimatické ťažkosti“

21.11.2019, 11:08 | TASR

Britské vydavateľstvo Oxford Dictionaries vyhlásilo frázu „klimatické ťažkosti“ (climate emergency) za svoje slovo roka. Víťazné slovné spojenie tak porazilo ďalšie výrazy súvisiace s klimatickou tematikou „klimatická kríza“ (climate „eko-úzkosť“ (eco-anxiety) či „pocit hanby z lietania“ (flight shame).

  • Tlačiť
  • 0

Tagy

Slovo roka

Oxfordský slovník definuje víťaznú frázu ako „situáciu, ktorá si vyžaduje neodkladné konanie s cieľom znížiť alebo zastaviť klimatické zmeny a predísť potenciálne neodvrátiteľnému poškodeniu životného prostredia, ktoré z toho vyplýva“.

Výraz bol zvolený preto, že odráža „mravný základ, náladu alebo predmet záujmu“ roku 2019 s „trvalým potenciálom ako termín kultúrneho významu“, informovala vo štvrtok agentúra DPA.

„Náš výskum odhaľuje preukázateľný nárast výskytu daných výrazov, ktoré ľudia používajú v bežnej reči na vyjadrovanie informácií a myšlienok týkajúcich sa klímy,“ uvádza sa vo vyhlásení Oxford Dictionaries.

Údaje z korpusu Oxfordského slovníka angličtiny (OEC) ukazujú, že predmetný výraz vzišiel z relatívnej nezrozumiteľnosti a postupne sa stal jedným z najvýznačnejších a najdiskutovanejších termínov roka.

Neprehliadnite

Jazyk súvisiaci s klímou a životným prostredím dominoval aj na užšom zozname tohto britského vydavateľstva s výrazmi ako „vymretie“ (extinction), „čistá nulová spotreba“ (net-zero) alebo „rastlinná báza“ (plant-based).

Konkurenčný slovník Collins English Dictionary predtým vyhlásil za svoje slovo roka výraz „klimatický štrajk“ (climate strike), tvrdiac, že jeho odborníci na slovnú zásobu zaznamenali stonásobný nárast v jeho používaní v roku 2019.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Slovo roka

Diskusia (0 reakcií)