Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Novinári Reuters boli v Mjanmarsku obžalovaní, hrozí im 14 rokov väzenia

10.01.2018, 10:33 | ČTK

Mjanmarská prokuratúra vo štvrtok oficiálne obžalovala dvoch miestnych novinárov pracujúcich pre agentúru Reuters z porušenia štátneho tajomstva, za čo im hrozí až 14 rokov väzenia. Obaja písali o téme utečencov z moslimského menšinového etnika Rohingov. K prepusteniu novinárov vyzvala Mjanmarsko už skôr Európska únia, americký minister zahraničia Rex Tillerson a ďalší vysokí západní činitelia.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy

Mjanmarsko

Dvadsaťsedemročný žurnalista Ťjo Sou U a tridsaťjedenročný Wa Lone boli zatknutí 12. decembra na predmestí najväčšieho mjanmarského mesta Rangún krátko po tom, čo sa zišli s dvoma policajtmi. Tí pôsobili v Arakanskom štáte, kde sú bezpečnostné zložky obviňované z porušovania ľudských práv pri ich ťažení proti Rohingom. Pred násilnosťami utieklo od augusta z Mjanmarska do susedného Bangladéša vyše 650-tisíc Rohingov.

Mjanmarská prokuratúra uviedla, že novinári nelegálne získali od policajtov „významné tajné vládne dokumenty vzťahujúce sa k Arakanskému štátu a bezpečnostným silám s cieľom zdieľať ich so zahraničnými médiami“. Policajti boli tiež zatknutí.

Obhajca novinárov Than Zo Aun vyhlásil, že vyzval na okamžité prepustenie svojich klientov na kauciu. Sudca to ale odmietol s tým, že žiadosť preskúma a rozhodne pri ďalšom pojednávaní, ktoré sa uskutoční 23. januára. „Od verdiktu sme stále ďaleko,“ povedal obhajca.

Pred súdnou budovou sa vo štvrtok na protest proti zadržaniu svojich kolegov zhromaždilo niekoľko desiatok novinárov odetých v čiernom. Organizácie pre ľudské práva kritizujú novú mjanmarskú civilnú vládu vedenú nositeľkou Nobelovej ceny za mier Do Aun Schan Su Ťij, že naďalej používa zákony z koloniálnej éry na zastrašovanie a zatýkanie žurnalistov.

Neprehliadnite

Tieto zákony vo veľkej miere uplatňovala vojenská junta, ktorá krajine donedávna vládla, na umlčanie kritikov a médií.

„Zakročili proti nám, pretože sme sa snažili odhaliť pravdu,“ povedal médiám novinár Wa Lone, keď bol po polhodinovom pojednávaní odvádzaný zo súdu späť do najväčšej mjanmarskej väznice Insein.

Súdneho procesu sa zúčastnili aj pozorovatelia z OSN a niekoľkých veľvyslanectiev vrátane Holandska, Austrálie a Spojeného kráľovstva. „Dúfame, že týmto novinárom bude zaistený spravodlivý a rýchly proces v súlade s medzinárodnou praxou,“ povedal prvý tajomník misie EÚ Andreas Magnusson.

Protesty v Rangúne proti zadržianu novinárov ReutersZdroj: SITA / AP

Šéfredaktor agentúry Reuters Stephen Adler uviedol, že stíhanie novinárov je „bezostyšným a bezdôvodným útokom na slobodu tlače“. „Naši kolegovia by mali mať možnosť vrátiť sa k svojej práci a naďalej informovať o dianí v Mjanmarsku,“ vyhlásil S. Adler.

Medzinárodná organizácia Lekári bez hraníc v decembri odhadla, že počas jedného mesiaca po tom, čo mjanmarská armáda začala 25. augusta v Arakanskom štáte proti Rohingom rozsiahle ťaženie, bolo zabitých najmenej 6 700 Rohingov. Mjanmarské úrady hovoria iba o 400 mŕtvych.

Prevažne budhistické Mjanmarsko Rohingov neuznáva ako etnikum. Považuje ich za nelegálnych prisťahovalcov z Bangladéša, dlhodobo ich prenasleduje a upiera im občianstvo a základné ľudské práva.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Mjanmarsko

Diskusia (0 reakcií)