Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Na proces s Ruskom v kauze prípravy vraždy sa akreditovalo 45 novinárov

21.05.2019, 18:17 | TASR | Mediálne.sk

Na prvé hlavné pojednávanie v kauze prípravy vraždy Silvie Volzovej, v ktorej figurujú ako obžalovaní exminister hospodárstva a bývalý riaditeľ televízie Markíza Pavol Rusko, na doživotne odsúdený banskobystrický bos Mikuláš Černák, jeho komplic Miloš Kaštan a rovnako na doživotie odsúdený bos bratislavskej skupiny sýkorovcov Róbert Lališ alias Kýbel sa akreditovalo 45 zástupcov médií.

  • Tlačiť
  • 0

Proces sa začne vo štvrtok za prísnych bezpečnostných opatrení pred senátom Okresného súdu Bratislava II, avšak v pojednávacej miestnosti bratislavskej väznici - Ústavu na výkon väzby (ÚVV) a Ústavu na výkon trestu odňatia slobody (ÚVTOS).

„Na predmetné hlavné pojednávanie sa v určenom čase v zmysle oznamu na webovej stránke OS Bratislava II akreditovalo spolu 23 redaktorov a redaktoriek, 13 fotografov a deväť kameramanov a kameramaniek,“ uviedol na otázku TASR hovorca Krajského súdu (KS) v Bratislave Pavol Adamčiak.

Pokyny na akreditáciu sa nachádzali na webovej stránke OS Bratislava II od utorka 14. mája a akreditovať sa bolo možné do popoludňajších hodín tohto utorka.

„Čo sa týka rozhodnutia senátu vykonať hlavné pojednávanie v ÚVV a ÚVTOS Bratislava boli dva hlavné dôvody. Bezpečnostné opatrenia, ktoré sú potrebné vzhľadom na niektoré osoby obžalovaných. Pritom realizácia týchto bezpečnostných opatrení v budove OS Bratislava II a jej blízkosti by viedla k paralyzovaniu alebo podstatnému obmedzeniu činnosti celého OS a mala by vplyv na ostatné pojednávania počas dvoch dní,“ sprostredkoval TASR P. Adamčiak odpovede zákonného sudcu v tejto kauze Pavla Juhása.

Miestnosť upravili

„Zasadacia miestnosť ústavu bola prerobená a vytvorená na účely súdnych pojednávaní pre zníženie možnosti vzniku mimoriadnych udalostí týkajúcich sa pojednávaní a predvádzaní obvinených na tieto pojednávania pri páchaní závažnej trestnej činnosti ešte v roku 2000,“ povedala v utorok pre TASR riaditeľka Odboru komunikácie Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) Katarína Nováková.

V uvedenej pojednávacej miestnosti bratislavskej väznici v minulosti súdili ukrajinsko-slovenský gang Volodymyra Yegorova obžalovaného z piatich vrážd, gang kyselinárov, zločineckú skupinu na doživotie odsúdeného zemplínskeho bosa Branislava Adamča a ďalších troch obžalovaných v dlhoročnej kauze dvojnásobnej vraždy v Moste pri Bratislave či východoslovenskú zločineckú skupinu Róberta Okoličányho, ktorý je odsúdený na doživotný trest odňatia slobody a stále aktuálne na úteku, v pátraní.

Ako jeden z prvých procesov sa tu uskutočnilo v roku 2000 až 2001 paradoxne pojednávanie pred senátom Najvyššieho súdu (NS) SR s banskobystrickým bosom M. Černákom, následne aj proces s obžalovanými v kauze tunelovania Devín banky a to pred senátom bývalého Špeciálneho súdu (ŠS).

Okrem uvedených pojednávaní konajú sa v ÚVV a ÚVTOS Bratislava na požiadanie jednotlivých súdov pojednávania rôzneho charakteru a na požiadanie jednotlivých prokuratúr aj dohody o vine a treste.

„Ústav odporúča prísť akreditovaným novinárom v dostatočnom časovom predstihu (minimálne 30 minút pred pojednávaním). Ostatné činnosti, ktoré vykonávajú orgány činné v trestnom konaní (OČK), obhajcovia a iné majú, vstup do ústavu zabezpečený v štandardnom režime, bez akýchkoľvek iných obmedzení,“ priblížila K. Nováková.

Proces je na pláne vo štvrtok a v piatok

Predsedom senátu v tejto kauze je sudca OS Bratislava II P. Juhás a dozorovým prokurátorom je prokurátor Krajskej prokuratúry (KP) v Bratislave Michal Šúrek. Obžalobu podal koncom minulého roka. Dva razy sa neúspešne pokúšal, aby bol P. Rusko bol vo veci prípravy vraždy stíhaný väzobne.

Proces je okrem štvrtka naplánovaný aj na piatok. V prípade P. Ruska sa po prvý raz v histórii Slovenska stane, že pred súdom bude stáť bývalý člen vlády obžalovaný z pokusu o vraždu, a to svojej bývalej spoločníčky. V minulosti slovenské súdy pojednávali a pojednávajú vo veci viacerých exministrov obžalovaných v rozličných iných trestných veciach.

Senát NS SR 15. novembra minulého roku odsúdil bývalých ministrov výstavby a regionálneho rozvoja Mariána Janušeka a Igora Štefanova. M. Janušeka odsúdil právoplatne na 11 rokov a I. Štefanova na deväť rokov. Súd ich uznal za vinných z trestných činov machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe a zneužívania právomoci verejného činiteľa.

I. Štefanov a M. Janušek boli odsúdení za kauzu nástenkový tender. Po prvý raz v histórii Slovenska tak boli právoplatne odsúdení členovia vlády.

KS v Bratislave zase v septembri 2017 definitívne oslobodil bývalého ministra školstva Lászlóa Szigetiho spod obžaloby z trestného činu subvenčného podvodu. Na OS Bratislava I sa aktuálne zase koná hlavné pojednávanie s exministrom vnútra Gustávom Krajčim, ktorý figuruje ako hlavný obžalovaný v kauze zmareného referenda. V tomto prípade sa koná po zrušení Mečiarových amnestií. Hlavné pojednávanie je dočasne prerušené.

Pred súdom však stáli v postavení žalobcov aj ďalší bývalí členovia slovenskej vlády, či už expremiér Robert Fico, bývalý minister spravodlivosti Štefan Harabin, exminister zdravotníctva Rudolf Zajac, bývalý predseda NR SR, nebohý Pavol Paška či exminister financií Ivan Mikloš. Išlo však o civilné spory na ochranu osobnosti, ktoré medzi sebou viedli politici alebo žalovali médiá a uplatňovali si ospravedlnenie a nemajetkovú ujmu.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy novinári, Pavol Rusko

Diskusia (0 reakcií)