Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Na novinárku Denníka N poslali sociálku. Nepreveria šéfa, ale podriadeného

14.07.2017, 11:48 | Zuzana Petková | © 2017 News and Media Holding

Novinára Denníka N Monika Tódová dostala vo štvrtok poobede nečakanú návštevu. Prišla ju skontrolovať sociálka, ako sa stará o deti. Malo ísť o „námatkovú“ previerku, na rodinu sa nikto nesťažoval, ani neposlal podnet na prípadné zanedbanie starostlivosti. M. Tódová píše o kauzách súčasnej vlády. Záujem sociálneho úradu vzbudil podozrenie, či nejde o šikanu zo strany štátu.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 27

„Okolo obeda u nás zazvonil pracovník ÚPSVaR (Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny). Ukázal preukaz, že ho riaditeľ poslal vykonať námatkovú kontrolu. Vraj už pred dvoma mesiacmi mu dal moje meno, ale nechodil, lebo riaditeľ tvrdil, že pôjde s ním. Nenašiel si ale čas, tak ho poslali samého,“ opísala pre Mediálne.sk novinárka.

Spolu s manželom, rovnako novinárom Mirkom Tódom, vychovávajú dve malé deti. Kontrolór sa opýtal, akú škôlku navštevujú a či pracuje na území Slovenska. Ešte ju informoval, že ak sa niečo zmení v jej osobných údajoch, je povinná do ôsmich dní informovať ÚPSVaR.

Úrad: Kontrola môže prísť k hocikomu

Ústredie práce v stanovisku uviedlo, že podobná návšteva môže prísť k hocikomu, kto je poberateľom dávok, teda napríklad prídavku na dieťa, ktorý predstavuje sumu okolo 23 eur. 

„Terénni pracovníci navštevujú poberateľov priamo v rodinnom prostredí a ich úlohou je zistiť, či tieto prostriedky plnia svoj účel,“ uviedla Jana Lukáčová z ÚPSVaR.

Spomenula aj projekt financovaný z eurofondov, ktorý sociálka rozbehla po nešťastnom prípade utýranej Lucky. Malé dievčatko dobil na smrť partner jej mamy a jej mŕtve telíčko ukryli v bratislavskom byte, kde bývali.

Napriek hláseniam susedov, že sa v rodine môže diať násilie, sociálne pracovníčky nekonali. Zodpovední dokonca dlho neprišli ani na to, že Lucka už nie je nažive a matke vyplácali ďalej prídavky.

Tódová píše: Preverte radšej riaditeľa

M. Tódová na Facebooku uviedla, že podľa pracovníka úradu, ktorý ju navštívil, „riaditeľ nás poslal, vybral si vás z databázy. Takúto námatkovú kontrolu nám dávajú raz za pol roka, neviem, prečo ma sem poslal. Námatkovo ma skoro nikde neposielajú. Naposledy som bol takto minulý rok“.

Úrad práce chce teraz práve pre toto vyjadrenie preveriť nie príkaz nadriadeného, ale pracovníka úradu, ktorý navštívil novinárku. J. Lukáčová z ÚPSVaR v stanovisku k prípadu naznačila, že si posvietia na kontrolóra, ktorý bol u Tódovcov.

Ak totiž rodiny kontroluje námatkovo len za pol roka, nezodpovedá to podľa nej pracovnému výkonu, za ktorý dostáva svoju mzdu.

Novinárka teraz v reakcii na vyhlásenie ÚPSVaR píše vedeniu sociálky. Pracovník si podľa nej vykonával svoje povinnosti. Uviedol jej, že denne urobí aj dvanásť kontrol, ale všetko sú to šetrenia na základe oznámených podozrení a nie náhodné ako u Tódovej.

V jej prípade však konal na priamy pokyn riaditeľa. „Takže pri preverovaní celej veci by som vás chcela poprosiť, aby ste preverili konanie pána riaditeľa a nie riadne vykonávanú prácu zamestnanca,“ konštatovala M. Tódová. Novinárka nechápe bezdôvodné námatkové návštevy sociálky u usporiadaných rodín.

„Ak je to reakcia na utýranú Lucku, tak to je predsa prípad, kde ste mali hlásené podozrenia, ale ste ich ignorovali, takže prečo zase vyhadzujete peniaze na nezmysly?“ pýta sa M. Tódová.

Tisícky kontrol?

Hovorkyňa ÚPSVaR pre televíziu Joj povedala, že za posledný rok boli na celom Slovensku takýchto námatkových kontrol tisíce. Po tom, čo sa stalo novinárke, sa na konanie úradov sťažovala aj ďalšia žena. Stalo sa jej to isté – má tri deti, manžela, obaja sú zamestnaní a prišla k nim bezdôvodne sociálka.

Štvrtkový incident u Tódovej vzbudil búrlivé reakcie na sociálnych sieťach. Redaktorka Nataša Holinová, ktorá sa roky venuje sociálnym veciam a chybám nášho systému, sa čuduje, že preťažení sociálni pracovníci odrazu majú čas sa venovať tomu, či bolo správne využitých 23,50 eura – prídavok na dieťa.

Poslankyňa opozičnej strany SaS a bývalá štátna tajomníčka ministerstva práce Lucia Nicholsonová si myslí, že ide o čistú šikanu. „Úradníci nestíhajú reagovať na podnety o zneužívaných, či týraných deťoch, neriešia ani vážne ohrozené deti v rodinách, ktoré majú na starosti. Nikto ma nepresvedčí, že nešlo o zastrašovanie,“ uviedla.  

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 27

Tagy Denník N, Monika Tódová, ÚPSVaR