Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Na Malte sa konal pohreb zavraždenej novinárky

03.11.2017, 20:39 | ČTK | TASR

Stovky ľudí sa dnes na Malte rozlúčili sa zavraždenou novinárkou Daphne Caruanovou Galiziovou, na ktorej pohreb na želanie jej rodiny nedorazili politickí lídri krajiny.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy

Malta

Malta na dnešok vyhlásila štátny smútok a vlajky na vládnych budovách boli spustené na pol žrde. K úcteniu pamiatky investigatívnej žurnalistky urobí rovnaké gesto pred svojím sídlom aj Európska komisia a pohrebu sa zúčastnil predseda Európskeho parlamentu Antonio Tajani.

Caruanová Galiziová, ktorá vo svojich článkoch odhaľovala neprávosti vládnych i opozičných politikov, zomrela 16. októbra po výbuchu nálože, ktorú niekto umiestnil pod jej vozidlo.

Pred spravodlivosťou Boha neuniknú

Maltskej polícii pri vyšetrovaní asistuje okrem iného FBI a Europol. Dôkazy z miesta nešťastia, ku ktorému došlo len niekoľko stoviek metrov od novinárkinho domova, odobrali holandskí experti.

„Stále nevieme, kto Daphne zabil,“ povedal pri smútočnej omši v naplnenom kostole v meste Mosta neďaleko novinákinho domova maltský arcibiskup Charles Scicluna. Varoval vrahov investigatívnej novinárky, že spravodlivosti Boha nikdy neuniknú. A vyzval jej kolegov-žurnalistov, aby bez strachu hľadali pravdu.

„Môžete sa všemožne snažiť skryť pred spravodlivosťou ľudskou, nikdy však neuniknete pred spravodlivosťou božou. Kajajte sa, kým bude príliš neskoro,“ vyzval podľa denníka Times of Malta páchateľa arcibiskup.

Pohreb bez politikov

Úrad maltskej prezidentky Marie-Louisy Coleirové Precaové potvrdil, že sa prostredníctvom tretej strany dozvedel, že rodina si nepraje", aby sa obradu hlava štátu zúčastnila. „Rodina sa nijako netajila s tým, že si neželá, aby sa na pohreb dostavili predstavitelia štátu,“ uviedol tiež hovorca premiéra Joseph Muscat.

Na obrad tak dorazili iba bývalí predstavitelia Malty, medzi nimi exprezident Eddie Fenech Adami či niekdajší premiér Lawrence Gonzi.

Stovky ľudí, ktorí sa nevošli do preplneného kostola, privítali po omši sprievod s rakvou novinárky búrlivým potleskom pred kostolom. Rodina potom odišla pochovať pozostatky zavraždenej ženy bez účasti verejnosti.

53-ročná novinárka na jar niekoľko osôb blízkych premiérovi obvinila, že si otvorili účty v Paname, kam posielali nekalo získané peniaze. Premiér bol kvôli tomu nútený vyhlásiť predčasné voľby, ktoré v júni, keď Malta predsedala Európskej únii, s prehľadom vyhral.

Blogerka a novinárka mala nepriateľov na všetkých stranách. Nedávno tiež obvinila šéfa opozície z prania špinavých peňazí, ktoré vraj pochádzali z londýnskych nevestincov. V poslednej dobe zbierala informácie o pašeráctve ropy z líbyjskej rafinérie tamojšími milíciami.

Šéfredaktori ôsmich najvýznamnejších svetových spravodajských organizácií, napríklad BBC, vyzvali EK, aby vraždu vyšetrila. Podpredseda EK Frans Timmermans v reakcii maltské úrady vyzval, aby pri vyšetrovaní obrátili všetko naruby.

„Oči celej Európy sa upierajú na Maltu,“ zdôraznil F. Timmermans vo svojom vyhlásení. „Prajeme si vyšetrovanie v plnom rozsahu. Nech je súdne stíhané akékoľvek ďalšie previnenie, ktoré sa v tejto súvislosti objaví, aby sa tak mohli napraviť možné systémové chyby,“ uviedol.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Malta

Diskusia (0 reakcií)