Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kuciaka a novozvolenú Čaputovú si všimol aj šéf Facebooku

02.04.2019, 08:20 | reb | © 2019 News and Media Holding

Zakladateľ Facebooku Mark Zuckerberg pricestoval do Berlína, kde viedol rozhovor s generálnym riaditeľom vydavateľstva Axel Springer Mathiasom Döpfnerom. V rámci debaty o budúcnosti internetu a žurnalistiky spomenul aj zavraždeného Jána Kuciaka a novozvolenú slovenskú prezidentku Zuzanu Čaputovú. Uviedol, že ju inšpirovala práve novinárova práca.

  • Tlačiť
  • 2

M. Zuckerberg spomenul J. Kuciaka hneď v úvodných otázkach. Pri téme dôležitosti žurnalistiky v spoločnosti premostil na slovenské prezidentské voľby.

„Jeden z novinárov, ktorí pracovali v Axel Springer, odviedol nesmierne významnú investigatívu v súvislosti s daňovými podvodmi na Slovensku. To inšpirovalo ženu, ktorá kandidovala na post prezidentky, začať s masívnou kampaňou proti korupcii,“ povedal zakladateľ sociálnej siete s tým, že práve tento príklad je dôkazom významu dôležitosti práce novinárov.

M. Döpfner reagoval, že ide o tragický symbol relevancie tejto práce. Pripomenul, že J. Kuciak písal pre jeden z portálov, ktoré jeho vydavateľstvo s partnerom (švajčiarsky Ringier, pozn. Mediálne.sk) na Slovensku prevádzkuje, teda Aktuality.sk. Dodal, že on a aj jeho priateľka Martina Kušnírová boli zavraždení kvôli investigatívnej novinárskej práci, ktorou Ján Kuciak odhaľoval organizovaný zločin v krajine.

„Ukazuje to, aké dôležité je mať nezávislé organizácie, vydavateľstvá a odvážnych novinárov, ktorí riskujú veľa, aby odhalili pravdu,“ povedal v rozhovore M. Döpfner.

M. Zuckerberg sa neskôr k Slovensku v rozhovore vrátil. „Na príbeh Slovenska som poukázal preto, lebo je pre mňa príkladom, akému nebezpečenstvu musia investigantívni redaktori čeliť pre tak dôležitú prácu, ktorá formuje spoločnosť hlbokým a dôležitým spôsobom. A tiež, aké dôležité sú modely, ktoré môžu podporovať a financovať jej pokračovanie a posúvanie vpred,“ vysvetľuje šéf Facebooku, ktorý zdieľal záznam hodinového rozhovoru na Facebooku.

Šéf Facebooku sa s M. Döpfnerom rozprával v rámci plnenia svojho predsavzatia na rok 2019. Ako uviedol začiatkom januára v statuse, dal si záväzok hostiť sériu diskusií o budúcnosti technológií v spoločnosti, jej príležitostiach aj výzvach.

„Raz za pár týždňov sa budem zhovárať s lídrami, odborníkmi a ľuďmi pôsobiacich v rôznych oblastiach. Vyskúšam si rôzne formáty, aby to bolo stále zaujímavé. Všetko bude verejne dostupné na mojom Facebooku, Instagrame a iných médiách,“ napísal M. Zuckerberg. Zhováral sa už napríklad aj s harvardským profesorom Jonathanom Zittrainom.

  • Tlačiť
  • 2

Tagy Ján Kuciak, Mark Zuckerberg, Zuzana Čaputová