Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

LN: Babiš chce Centrum Holdings

16.08.2012, 08:40 | Tomáš Czwitkovics | © 2012 News and Media Holding

Podľa Lidových novin údajne kúpil Hospodárske noviny. Vydavateľ to odmieta (aktualizované)

  • Tlačiť
  • 0

Podnikateľ Andrej Babiš údajne kúpil slovenský denník Hospodárske noviny a záujem má aj o skupinu Centrum Holdings, ktorá na Slovensku a v Česku prevádzkuje portály Atlas a Centrum. Informuje o tom dnešné vydanie českého denníka Lidové noviny.

Záujem o Centrum Holdings Babiš pre denník sám potvrdil. Uviedol, že dal ponuku na kúpu. Strany sa pravdepodobne ešte nedohodli. Kúpu slovenského denníka mali pre Lidové noviny potvrdiť viaceré zdroje, majiteľ aj vydavateľstvo Ecopress to však odmietajú.

Centrum Holdings patrí investičnej skupine Warburg Pincus, ktorá do internetových aktivít v tomto regióne vložila 3,5 miliardy českých korún s otáznou návratnosťou. Centrum je už niekoľko rokov v strate a nedoťahuje sa na konkurenciu.

Warburg Pincus vstúpil do portálov Centrum a Atlas v rokoch 2007 a 2008 s tým, že v horizonte niekoľkých rokov chcel po zhodnotení investície tieto aktivity predať. 

centrum_atlas_aktualne_holdings_32 250

České médiá už v júni informovali, že Warburg Pincus rozposlal predajnú ponuku. Medzi záujemcami malo byť aj vydavateľstvo Ringier Axel Springer, ktorému na Slovensku patrí 70-percentný podiel v najväčšom domácom internetovom portáli Azet.sk.

Podľa informácií Lidových novin z viacerých zdrojov Babiš údajne už kúpil slovenský denník Hospodárske noviny, ktorý vydáva spoločnosť Ecopress patriaca k českej skupine Economia. Tú vlastní český podnikateľ Zdeněk Bakala cez firmu BXR.

K Ecopressu patria aj slovenské špecializované tituly ako Stratégie či Horeca, ktoré v minulosti vydávala Sanoma Magazines Slovakia. Medzinárodná skupina opustila slovenský trh v roku 2010, keď svoje tituly predala Ecopressu.

Spoločnosť BXR informácie LN komentovala tvrdením, že „skupina BXR nepredala ani v súčasnej dobe nepredáva vydavateľstvo Economia ani žiadne z jeho aktív". Babiš v reakcii pre denník vylúčil záujem o celú Economiu, ktorá vydáva Hospodářské noviny či názorový časopis Respekt.

Doplnenie: Informáciu vyvrátil aj riaditeľ Ecopressu Milan Mokráň: "To, že Ecopress mal byť predaný, nie je pravdivá informácia. A preto by som nechcel akékoľvek špekulácie na túto tému ďalej komentovať," uviedol pre Mediálne.sk.

hospodarske_noviny_logo_hn.gif

Vydavateľ Hospodárskych novín vďaka akvizícii Sanomy v roku 2011 medziročne zvýšil svoje tržby o takmer 25 percent na 7,476 milióna eur. Zároveň však dosiahol stratu 141-tisíc eur. Rok predtým, ešte bez výsledkov časopisov Sanomy, bol Ecopress v pluse – za rok 2010 dosiahol zisk po zdanení 284-tisíc eur.

Hlavný titul vydavateľstva, ktorý mal Babiš kúpiť, má v posledných mesiacoch klesajúci predaj. Priemerná predajnosť Hospodárskych novín za prvý polrok 2012 klesla medziročne o 6,5 percenta na 15 863 výtlačkov.

Majiteľ Agrofertu Andrej Babiš, ktorý má v Česku politické ambície, sa už dlhšie činí vo vydavateľskom biznise prostredníctvom českých schránkových novín 5 + 2. Tie by mali v tomto mesiaci dosiahnuť miliónový náklad, distribúcia by mala pokryť celé územie Českej republiky.

Babiš sa podľa informácií Mediálne.sk tento rok zaujímal aj o český ekonomický časopis Euro, ten však nakoniec kúpil od pôvodného majiteľa Milana Procházku vlastník českého vydavateľstva Mladá fronta František Savov. 

  • Tlačiť
  • 0

Diskusia (0 reakcií)