Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Lex Google už platí. Giganta zatiaľ neošklbe

01.08.2013, 09:02 | ČTK

Internetovému koncernu nateraz ustúpilo aj najväčšie vydavateľstvo Axel Springer

  • Tlačiť
  • 0

Google NemeckoZdroj: SITA/AP

V Nemecku začína od štvrtka platiť zákon, ktorý mal donútiť internetové vyhľadávače a spravodajské agregátory platiť nemeckým vydavateľstvom za zverejňovanie ich správ.

Takzvaný Lex Google však zatiaľ žiadne väčšie dopady mať nebude. Jeho hlavný terč, internetový gigant Google, totiž získal dočasné povolenie od väčšiny mediálnych domov v krajine, že môže naďalej bezplatne sprístupňovať krátke ukážky textov, o ktoré sa viedol hlavný spor.

Budúcich nárokov na príjmy z nich sa však vydavatelia nevzdali.

Google nemecké mediálne koncerny vyzval, aby do 1. augusta vyslovili súhlas s pokračovaním súčasnej praxe, alebo stiahne odkazy na ich spravodajské servery z ponuky svojho populárneho agregátora Google News.

Pre nejasnosti ohľadom právneho výkladu nového zákona a obavám z finančných strát, ak by ich články zmizli z výsledkov vyhľadávania, väčšina vydavateľstiev a spravodajských portálov radšej ustúpila. Ako posledný tak urobil aj najsilnejší hráč na nemeckom mediálnom trhu a hlavný lobista za novú normu, vydavateľstvo Axel Springer.

„Axel Springer berie zákon na vedomie a usiluje sa o jeho uplatnenie,“ uviedol Hendrik Lange, hovorca koncernu, ktorému patrí napríklad najčítanejší nemecký denník Bild.

Z právnych a technických dôvodov však podľa neho vznikla „vynútená prechodová fáza“, počas ktorej vydavateľstvo rezignuje na svoje finančné nároky voči Googlu. Hovorca pritom zdôraznil, že súhlas je len predbežný a po odstránení právnych nejasností okolo zákona ho Axel Springer môže odvolať.

Rovnako sa vyjadrila aj ďalšia vplyvná nemecká mediálna skupina Hubert Burda. „Sami rozhodneme, za akých podmienok budú môcť vyhľadávače a agregátor obchodne zhodnocovať naše obsahy,“ oznámila spoločnosť.

Podľa denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung by vyradenie z Google News pre jeho internetovú mutáciu znamenalo „značné straty dosahu“. „Na pozadí trhovej sily Googlu by ekonomické riziká pre FAZ neboli zanedbateľné,“ zdôvodnil denník svoj krok.

„Veľmi nás teší, že svoj súhlas potvrdili stovky nemeckých vydavateľstiev,“ reagoval hovorca Googlu Kay Oberbeck. Zopakoval, že firma nesúhlasí s odvádzaním licenčných poplatkov za textové úryvky správ (snippety), ktoré si od nového zákona sľubovali nemeckej mediálne domy. Z väčších titulov zatiaľ ako jediný Googlu neustúpil západonemecký regionálny denník Rhein-Zeitung.

„Lex Google“ tento rok presadila nemecká stredopravá koalícia kancelárky Angely Merkelovej s cieľom zlepšiť právnu ochranu internetovej žurnalistiky. Nejasnosti do výkladu zákona vniesli poslanci, ktorí v priebehu prerokúvania text predlohy zmiernili a okrem webových odkazov na články povolili bezplatne zverejňovať aj „veľmi malé textové výňatky“. Ich rozsah však v norme nedefinovali, čo vyvolalo právnu neistotu. Tú by mal teraz odstrániť súd.

  • Tlačiť
  • 0

Diskusia (0 reakcií)