Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Křetínský kúpil podiel v renomovanom francúzskom denníku Le Monde

25.10.2018, 20:37 | TASR

Český miliardár Daniel Křetínský kúpil podiel vo francúzskom denníku Le Monde. Jeho firma Czech Media Invest (CMI) podľa medializovaných správ kúpila 49-percentný podiel v holdingu Le Nouveau Monde, ktorý spoluovláda denník, od francúzskeho bankára Matthieua Pigassa. Cena nebola zverejnená.

  • Tlačiť
  • 0

D. Křetínský podľa hlavného ekonóma firmy CZECH FUND Lukáša Kovandu „diverzifikuje svoje majetkové portfólio“ a „predovšetkým si upevňuje svoju pozíciu na európskom energetickom trhu“.

L. Kovanda zdôraznil, že Le Monde je prestížny a rešpektovaný denník, ktorý je známy po celom svete, nielen v Európe a ktorý je „v istom zmysle symbolom európskeho povojnového rozvoja“. Preto by „jeho spoluvlastníctvo malo Křetínskému po celej Európe otvárať dvere v rámci jeho politických a obchodných stykov“.

D. Křetínský väčšinovo ovláda Energetický a průmyslový holding (EPH), už pôsobí v niekoľkých krajinách západnej Európy, ako sú Nemecko, Taliansko alebo Veľká Británia. Spoluvlastníctvo takého renomovaného denníka, akým je Le Monde, „zvyšuje celkovú spoločenskú prestíž a súčasne vplyv v politických a obchodných kruhoch,“ upozornil L. Kovanda.

A keďže energetický sektor je vysoko regulovaný a závislý od politických rozhodnutí, je to veľmi dôležité pre Křetínského biznis, dodal L. Kovanda.

Neprehliadnite

Vo štvrtok o predaji 49-percentného podielu v holdingu Le Nouveau Monde Křetínskému informoval aj denník Le Monde. Ďalším veľkým akcionárom v denníku je francúzsky podnikateľ Xavier Niel.

D. Křetínský už vo Francúzsku získal týždenník Marianne a dokončuje prevzatie podielu v mediálnej skupine vydávajúcej časopis Elle.

Křetínského mediálne aktivity sú sústredené vo firme Czech Media Invest (CMI), v ktorej vlastní 50 percent a jeho dlhoročný obchodný spoločník Patrik Tkáč 40 percent. Prednedávnom obaja investori zvýšili svoj podiel v nemeckom obchodnom koncerne Metro. Koncom septembra podľa vlastných vyjadrení vlastnili 10,9 percenta kmeňových akcií firmy Metro.

  • Tlačiť
  • 0

Diskusia (0 reakcií)