Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kauza u Lajčáka: Smer žiada médiá o opravu, opozícia zvolala výbor

22.11.2016, 14:54 | Zuzana Petková | © 2016 News and Media Holding

Strana Smer-SD poprela prepojenie na Agentúra Evka, ktorá mala organizovať predraženú akciu na ministerstve zahraničných vecí. Hovorkyňa strany Ľubica Končalová v stanovisku uviedla, že agentúra nikdy nespolupracovala na straníckom sneme.

  • Tlačiť
  • 11

S informáciami o drahých podujatiach k slovenskému predsedníctvu EÚ prišla bývalá zamestnankyňa ministerstva Zuzana Hlavková. Podľa nej zákazku za takmer 160-tisíc eur na predstavenie loga ušili na mieru Agentúre Evka. Na ministerstve, ktoré riadi nominant Smeru Miroslav Lajčák, to bolo jasné ešte pred súťažou návrhov.

„Už vtedy sme vedeli, že ak k tomu dôjde, podujatie by mala zastrešovať agentúra, ktorá sa podieľala na príprave slávnostného snemu strany Smer z decembra 2015 v Nitre,“ uviedla Z. Hlavková . Bolo to podľa nej zrejmé aj z toho, že úradníkom nadriadení posunuli video z kultúrneho programu snemu.

„Strana Smer žiada médiá, ktoré publikovali nepravdivú informáciu o údajnej spolupráci Agentúry Evka na príprave snemu v roku 2015, akoby to bol fakt, o opravu tohto tvrdenia,“ žiada Ľ. Končalová. V prípade, ak to neurobia, bude sa podľa nej strana brániť súdnou cestou.

Kto program pripravil, ak to nebola Agentúra Evka, hovorkyňa v stanovisku nespresnila. Vizuál z oboch slávností, straníckej aj vládnej, je podobný. Mediálne.sk v tejto súvislosti oslovilo Agentúru Evka, ktorá zatiaľ nereagovala.

M. Lajčák by mal vysvetliť informácie o agentúre, ale aj ďalšie, ktoré zverejnila bývalá zamestnankyňa, na mimoriadnom rokovaní zahraničného výboru parlamentu. O jeho zvolanie žiadajú opoziční poslanci Miroslav Beblavý, Juraj Droba, Peter Osuský, Adriana Pčolinská a Zsolt Simon.

Chcú, aby minister odpovedal na niektoré otázky, napríklad na základe akej zmluvy u neho pôsobí mediálna poradkyňa Zuzana Ťapáková a akú úlohu zohrala pri organizovaní slovenského predsedníctva.

Podobnosť grafiky a programu zo snemu Smeru a eventu k predstaveniu loga predsedníctvaZdroj: blog.sme.sk/Transparency International

Žiadajú tiež vysvetliť, na základe čoho si ministerstvo vybralo práve Evku a prečo sa rozpočty na podujatia navyšovali.

Z. Hlávková odišla z ministerstve, kde pracovala, lebo sa podľa svojich slov nemohla pozerať na to, ako sa tam šafári s verejnými zdrojmi. Obrátila sa na Transparency International Slovensko a včera spolu s ňou na tlačovej besede opísala skúsenosti s prácou v štátnej správe.

Okrem informácií o Agentúre Evka hovorila aj o dvoch otváracích koncertoch, na ktoré malo ísť pôvodne 63-tisíc eur. Po príchode poradkyne Z. Ťapákovej na ministerstvo sa podľa nej rozpočty vyšplhali na státisíce. Z. Ťapáková to poprela a avizovala žalobu.

  • Tlačiť
  • 11

Tagy Miroslav Lajčák, Smer-SD, Transparency International