Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Investigatívnemu novinárovi hrozí brazílsky prezident väzením

31.07.2019, 13:43 | TASR | Mediálne.sk

Brazílski novinári, umelci a politici sa zhromaždili v utorok v Riu de Janeiro s cieľom vyjadriť podporu americkému novinárovi Glennovi Greenwaldovi, ktorému brazílsky prezident Jair Bolsonaro pohrozil uväznením za to, že zverejnil odpočúvané telefonické rozhovory ministra spravodlivosti Sérgia Mora z obdobia, keď pôsobil ako sudca a prokurátor.

  • Tlačiť
  • 0

G. Greenwald vystúpil na jednom z utorkových zhromaždení s prejavom o ochrane slobody tlače a potrebe ochrany zdrojov, ktoré spravodajským médiám dodávajú informácie. Zároveň sa poďakoval brazílskym novinárom a ostatným za podporu.

J. Bolsonaro v pondelok G. Greenwalda obvinil zo spáchania zločinu a vyhlásil, že je spojený s údajnými hackermi, ktorí boli zadržaní na základe podozrení z odpočúvania telefonickej konverzácie ministra spravodlivosti Sérgia Mora. Ten je popredným členom Bolsonarovej vlády. Prezident však k tvrdeniam neposkytol dôkazy.

J. Bolsonaro v sobotu povedal, že G. Greenwald nemôže byť na základe nových pravidiel deportovaný z krajiny, pretože uzavrel manželstvo s brazílskym občanom. Môže však byť uväznený v Brazílii. „Riziko, že ma zavrú, je značné,“ povedal novinár miestnemu denníku.

Viaceré organizácie vrátane Výboru pre ochranu novinárov (VON) slovne odsúdili Bolsonarove vyjadrenia proti Greenwaldovi.

Webová stránka The Intercept, ktorú G. Greenwald spoluzakladal, zverejnila správy, ktoré vyvolali otázky v súvislosti s Morovým pôsobením v úlohe protikorupčného sudcu počas rozsiahleho niekoľkoročného protikorupčného vyšetrovania známeho ako „Umývačka“.

Podľa Greenwaldových zistení hral sudca dôležitú pri vyšetrovaní predchádzajúceho brazílskeho prezidenta Luiza Inácia Lulu, ktorý bol vo funkcii v rokoch 2003 – 2010.

Po obvinení sa L. Lula nemohol zúčastniť prezidentských volieb v roku 2018 a tie napokon vyhral J. Bolsonaro. Prepisy zverejnené médiom Intercept malo dokazovať, že S. Moro nebol nezávislý a použil pochybné dôkazy.

G. Greenwald spolu s dokumentaristkou Laurou Poitrasovou zverejnil odhalenia informátora Edwarda Snowdena o americkej Národnej bezpečnostnej agentúre (NSA).

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Brazília, korupcia

Diskusia (0 reakcií)