Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Hospodárske noviny vyšli s inzerátom oslavujúcim potlačenie prevratu v Turecku

14.07.2017, 13:36 | Martin Poláš | © 2017 News and Media Holding

Hospodárske noviny majú v piatkovom vydaní inzerát tureckého veľvyslanectva v Bratislave. Pripomína, že 15. júla v krajine prebehol pokus o prevrat, pri ktorom „turecký národ zvíťazil“.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 3

Kontroverzný inzerát je na tretej strane denníka, obsahuje fotografiu z noci, keď sa v Turecku o prevrat pokúsila časť armády.

Turecké veľvyslanectvo píše o udalosti v zmysle svojej propagandy. „Po roku si pripomíname našich mučeníkov, ktorí sa stali zdrojom sily a odolnosti tureckej demokracie!“ uvádza sa v texte inzercie.

Turci tiež píšu o tom, že od pokusu o prevrat sú silnejší, stabilnejší a odolnejší a že ich ekonomika sa vzchopila a miera rastu v minulom roku „dosiahla navzdory všetkému 2,9 %“.

Slovákov označujú turecké veľvyslanectvo za priateľov. „Tí, ktorí pri nás stoja v týchto ťažkých dňoch, uvidia, že turecký národ nikdy nezabúda na svojich priateľov. Slovensko bolo opäť medzi týmito národmi,“ končí sa text inzerátu.

Inzerát v Hospodárskych novinách s týmito rozmermi stojí podľa aktuálneho cenníka 1 974 eur, pre zverejnenie na druhej a tretej strane je k tomu 50-percentný príplatok. Príplatok 30 percent vydavateľstva účtuje aj za politickú inzerciu. 

Pokus časti armády o prevrat prebehol v Turecku vlani 15. júla, bol však neúspešný. Pokus o puč sprevádzali streľba, explózie a konflikty v uliciach. 

Turecká vládna propaganda tvrdila, že občania na výzvu prezidenta R. T. Erdogana vyšli do ulíc protestovať proti snahe armády získať moc v krajine. Pri pokuse o vojenský prevrat bolo zabitých takmer 300 ľudí. Bezpečnostným zložkám verným vláde sa podarilo zneškodniť viac ako 100 pučistov. Zranenia utrpeli stovky ľudí.

Po pokuse o prevrat nasledovali rozsiahle Erdoganove čistky, po ktorých skončili desaťtisíce ľudí mimo služby a viacerí sa dostali do väzenia. Turci zrušili aj vyše stovku organizácií podnikajúcich v mediálnej sfére. 

K snahe o prevrat Turkov viedol najmä vzostup terorizmu v krajine či rozmáhajúce sa represie voči politickej opozícii. 

Inzerát tureckého veľvyslanectva v Hospodárskych novináchZdroj: Mediálne.sk

Oprava: V pôvodnej verzii článku sa chybne uvádzalo, že ide o celostranový inzerát, má však rozmer štvrtiny strany.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 3

Tagy Hospodárske noviny, Turecko