Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Hospodárske noviny už majú nového majiteľa

02.09.2008, 06:52 | Matúš Demko | TASR

Chcem zachovať nezávislosť všetkých vydávaných titulov, hovorí nový majiteľ.

  • Tlačiť
  • 0

economia_logo.gif

ecopress_logo-2.gif

Pol roka špekulácií sa skončilo. Novým majiteľom českých Hospodářských a slovenských Hospodárskych novín sa stal finančník Zdeněk Bakala. Získal 88,36 % akcií vo vydavateľstve Economia, ktoré pôsobí v Česku a cez dcéru Ecopress na Slovensku.

Svojho väčšinového podielu v Economii sa vzdala nemecká vydavateľská skupina Handelsblatt (VHB). Nový majiteľ chce z Economie urobiť "najvýznamnejšie vydavateľstvo v Čechách".

hospodarske_noviny_hn_titulka.gif


Hospodárske noviny, ktoré v júni predávali priemerne 18 500 kusov, zmenili majiteľa.

Podľa Českej televízie "obchod desaťročia" bol potvrdený v sobotu 30. augusta. Musí ho ešte schváliť český antimonopolný úrad.

Hospodárske noviny v tlačovej správe píšu, že kupujúcim je akciová spoločnosť Respekt Media, a menšinový podiel vo vydavateľstve Economia získa tiež jeho manažment. Cena za transakciu nebola zverejnená. MF Dnes odhaduje, že Handelsblatt mohol predať Economiu v rozmedzí 70 až 90 miliónov eur.

Respekt Media vydáva v Česku časopis Respekt, Bakala v nej má 55-percentný podiel. Časopis ho prebral minulý rok a ako šéfredaktora si zavolal bývalú hlavu denníka Sme Martina M. Šimečku. Noviny dostali časopisový formát a ich pozícia na trhu sa zlepšuje. Bakala chce "silnú, nezávislú a modernú multimediálnu spoločnosť," a dosiahnuť to chce práve integráciou Economie a spoločnosti Respekt Publishing.

"Economia patrí medzi najvýznamnejšie vydavateľstvá tlače na českom a slovenskom trhu. Keď sa jeho doterajší väčšinový vlastník rozhodol svoj podiel ponúknuť na predaj, panovali všelijaké obavy, komu sa toto dôležité vydavateľstvo ekonomickej a odbornej tlače dostane do rúk," priznal v rozhovore pre Hospodářské noviny ich nový vlastník.

Chceme zaručiť ďalší rozvoj titulov pri zachovaní nezávislého postavenia. Zdeněk Bakala

"Považoval som preto za užitočné ponúknuť svoj kapitál, aby sme spoločne s manažmentom firmy zaručili Hospodárskym novinám, Ekonómovi a ďalším desiatkam titulov ďalší rozvoj. Samozrejme pri zachovaní ich nezávislého postavenia."

Economia vydáva Hospodářské noviny, týždenník Ekonóm, časopis Marketing & Media a prevádzkuje napríklad spravodajský server iHNed.cz. Vlaňajšie tržby dosiahli 832 miliónov Kč. Jej bratislavská dcérska firma Ecopress vydáva denník Hospodárske noviny, mesačník Investor a Doprava a logistika a prevádzkuje portál HNOnline.sk.

Zdeněk Bakala patrí k najbohatším Čechom. Nepriamo ovláda asi 40 percent uhoľnej firmy New World Resources, ktorej akcie sa predávajú na burze v Prahe i v Londýne. Podľa TASR má jeho podiel odhadovanú hodnotu 60 miliárd Kč.

  • Tlačiť
  • 0

Diskusia (0 reakcií)