Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Grécki novinári v utorok nepracujú, zapojili sa do štrajku

27.11.2018, 15:16 | TASR

Novinári v Grécku vstúpili v utorok do 24-hodinového štrajku proti úsporným opatreniam. Ten je predohrou k stredajšiemu generálnemu štrajku, ktorý zrejme ochromí život v celej krajine, informovala agentúra AP.

  • Tlačiť
  • 0

Pracovníci médií sa rozhodli nenastúpiť do práce už v utorok, aby mohli spravodajsky pokrývať stredajší hlavný štrajk.

Grécke televízne a rozhlasové stanice v utorok nevysielali správy a v stredu by nemali vyjsť ani noviny. Počas generálneho štrajku by sa mala vo veľkých mestách zastaviť lodná, železničná i verejná doprava.

Štrajk spoločne organizujú viaceré odborárske organizácie, vrátane hlavného odborového zväzu GSEE. Požadujú, aby vláda premiéra Alexisa Tsiprasa po rokoch prestala uplatňovať úsporné opatrenia, keďže Grécko v auguste tohto roka ukončilo tretí medzinárodný záchranný program.

Odborári konkrétne požadujú zrušenie dôchodkových škrtov, daňové úľavy a opätovné zvýšenie minimálnej mzdy zo súčasných 580 na 751 eur.

„Je potrebné už definitívne ukončiť politiku vyčerpávajúcich úsporných opatrení,“ uvádza sa vo vyhlásení GSEE, z ktorého citovala agentúra AFP.

Európska únia, Európska centrálna banka a Medzinárodný menový fond poskytli krízou postihnutému Grécku v rokoch 2010-2015 prostredníctvom troch záchranných programov úvery v celkovej výške 289 miliárd eur. Grécka vláda musela výmenou za to pristúpiť k zvýšeniu daní a rozsiahlym škrtom v oblasti verejných financií.

Grécko je po Portugalsku, Írsku, Španielsku a Cypre poslednou krajinou eurozóny, ktorej sa podarilo ukončiť záchranné programy.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Grécko, štrajk

Diskusia (0 reakcií)