Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Golunov vypovedal ako svedok v kauze, v ktorej bol obvinený

17.06.2019, 10:50 | TASR

Ruského novinára Ivana Golunova vypočúvali počas víkendu ako svedka v trestnom konaní, v ktorom bol predtým obvinený. Agentúru Interfax o tom informoval novinárov právnik Sergej Badamšin. Prípad sa podľa neho stále vyšetruje, pričom sa preveruje aj činnosť polície pri novinárovom zatýkaní, aby príslušný spis mohol byť odovzdaný Vyšetrovaciemu výboru Ruskej federácie (Sledkom).

  • Tlačiť
  • 2

I. Golunov bol zadržaný v centre Moskvy 6. júna popoludní. Bol obvinený z pokusu o predaj drog a súd rozhodol o jeho domácom väzení. O niekoľko dní neskôr bol prípad pre nedostatok dôkazov uzavretý.

Novinár trvá na tom, že jeho stíhanie súviselo s vyšetrovaním podivných praktík v pohrebných službách a že drogy mu polícia podhodila pri zatýkaní a pri prehliadke jeho bytu. Tieto jeho slová potvrdili aj výsledky lekárskych testov na prítomnosť drog v jeho tele, ktoré boli negatívne.

Okrem toho tvrdí, že polícia pri jeho zadržaní a počas vyšetrovania použila násilie. Vypovedal, že dvakrát dostal úder päsťou do spánkovej kosti a najmenej raz mu stúpili nohou na hrudník.

Lekári záchrannej služby, ktorých k I. Golunovovi privolali, uviedli, že na zadnej strane lebky mal modrinu a na hrudníku našli viacero odrenín a modrín. Novinár neskôr identifikoval policajta, ktorý voči nemu použil násilie. Ide o Maxima Umetbajeva, ktorý nedávno obsadil druhé miesto v súťaži o najlepšieho policajta Moskvy.

Neprehliadnite

V súvislosti s prípadom I. Golunov ruský prezident Vladimir Putin odvolal z funkcií dvoch vysokopostavených predstaviteľov moskovskej polície.

Na novinárovu podporu sa 12. júna v Moskve konal pochod a zhromaždenie, počas ktorých polícia zadržala vyše 500 ľudí.

  • Tlačiť
  • 2

Tagy novinári, Rusko