Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

EP zdobí socha na pamiatku Kuciaka. Dielo vytvoril slovenský študent

18.02.2020, 17:55 | TASR

Pamätník na počesť zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, ako aj maltskej novinárky Daphne Caruanovej-Galiziovej odhalili v utorok v europarlamente. Autorom diela s nápisom Immortal Truth (Nesmrteľná pravda) je slovenský študent architektúry Martin Mjartan.

  • Tlačiť
  • 1

Socha bude týždeň zdobiť hlavné výstavisko na treťom poschodí, a potom by mala byť presunutá do priestorov pre novinárov.

Na podujatí, ktoré pripravili slovenská europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS) a maltský poslanec David Casa, sa zúčastnili podpredsedníčka Európskej komisie (EK) pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová, podpredsedníčka Európskeho parlamentu (EP) Mairead McGuinnessová, ako aj viacerí europoslanci a zástupcovia médií.

Rodinných príslušníkov obetí v popoludňajších hodinách prijal aj predseda EP David Sassoli. Účastníci podujatia vo svojich vystúpeniach pripomenuli význam novinárov pre demokraciu.

Neprehliadnite

Odkázali, že pravdu a novinárov ako jej poslov treba chrániť a že „nesmrteľnú“ pravdu nemožno zabiť, aj keď sa o to pokúšajú ľudia, pre ktorých je odhaľovanie pravdy a korupcie nepohodlné, a sú to neraz ľudia z tých najvyšších poschodí politiky.

V. Jourová v mene eurokomisie, ako aj M. McGuinnessová v mene europarlamentu príbuzných zavraždených uistili, že obe inštitúcie urobia maximum pre to, aby vinníci v prípade oboch vrážd boli nájdení, postavení pred súd a potrestaní.

D. Casa pre slovenské médiá zdôraznil, že umelecké dielo bude nielen „večnou pamiatkou“ na zavraždených novinárov, ale bude pripomínať aj záväzok europarlamentu, že sa bude pokračovať v odhaľovaní káuz, o ktorých písali J. Kuciak či D. Caruanová-Galiziová.

Mladý umelec z Považskej Bystrice Martin Mjartan, študent architektúry odbor dizajn, vytvoril dielo z nehrdzavejúceho kovu a čierneho železa. Vonkajší nepriestrelný obal tvorí nápis „Immortal“ so stopami po nastrelených guľkách a vnútri sa skrýva nápis „Truth“. To podľa neho znamená, že pravda je vždy tak trochu skrytá a treba ju objavovať.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy Ján Kuciak