Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Ako sa kupujú novinári? Od štátu dostali zadarmo 255 bytov

24.07.2017, 15:38 | Adrián Berecz | © 2017 News and Media Holding

Azerbajdžanský prezident Ilham Alijev oslávil Národný deň tlače v krajine štedro a veľkolepo. Sviatok, ktorý je 22. júla a ktorý začal výrazne presadzovať bývalý prezident Hejdar Alijev, jeho otec, využil I. Alijev na to, aby novinárom daroval 255 bytov zadarmo. V krajine, v ktorej má nezávislosť médií pochybnú povesť, ide o podozrivé gesto.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 6

Priemerná cena jednoizbového bytu v hlavnom meste Baku sa pohybuje okolo 84-tisíc manatov (približne 43-tisíc eur). Priemerná mzda je pritom okolo 500 manatov (252 eur).

Novinárska bytovka má 17 poschodí. Celková rozloha 34-tisíc štvorcových metrov zahŕňa deväť jednoizbových, 144 dvojizbových, 93 trojizbových a deväť štvorizbových bytov, píšu miestne noviny Xalq qəzeti. Tie taktiež vychvaľujú ich vybavenie, vysokorýchlostný internet či moderný vykurovací systém. Náklady na celý projekt sa vyšplhali v prepočte na 11 miliónov eur, ktoré išli zo štátneho rozpočtu.

Chudobní novinári

O byt sa môžu uchádzať novinári, ktorí pracujú v médiách minimálne desať rokov a ktorí u posledného mediálneho zamestnávateľa pracujú minimálne tri roky. Takisto nesmú vlastniť žiadnu nehnuteľnosť, rovnako ani partner, partnerka či deti.

Neprehliadnite

Prečo sa vláda rozhodla novinárom udeliť byty zadarmo, oficiálne zdôvodňoval prezident „úsilím novinárov“ a „opatreniami na posilnenie sociálnej ochrany azerbajdžanských mediálnych pracovníkov“. I. Alijev, vyhlásený za „priateľa tlače“, na ceremónii tiež tvrdil, že „novinári sú jeho pomocníci“.

Podobný dar venovala tamojšia vláda novinárom aj pred štyrmi rokmi. Bývanie vtedy našlo 156 novinárov. Podľa štatistík z roku 2002 približne 85 percent novinárov v Azerbajdžane nevlastní žiaden byt, píše portál OC Media.

Novinárska bytovka. Azerbajdžanský prezident daroval novinárom 255 bytovZdroj: president.az

Zastrašovanie a zatýkanie

Organizácia Reportéri bez hraníc pravidelne uverejňuje index slobody médií, na základe ktorého zostavuje rebríček krajín podľa miery nezávislosti médií. Z celkovo 180 sledovaných krajín sa Azerbajdžan umiestnil naposledy až na 162. pozícii, čím sa zaradil ku krajinám s najhoršou mierou slobody médií, takmer na úroveň Číny, Kuby či Severnej Kórey.

Môžu za to práve praktiky I. Alijeva, ktorý už niekoľko rokov vedie proti kritikom režimu vlastnú mediálnu vojnu. Nezávislí novinári a blogeri putujú pod rôznymi zámienkami do väzenia, nezávislé médiá zanikajú v dôsledku ekonomických tlakov, niektoré televízne či rozhlasové stanice zatvárajú aj násilím, poukazuje organizácia.

Ak nemá prezident dosah priamo na nežiaduceho novinára, napríklad sa skrýva v zahraničí, život strpčuje členom jeho rodiny. Vďaka medzinárodným tlakom sa však už docielilo, že I. Alijev niekoľkých neprávom uväznených novinárov prepustil. Zatýkanie ďalších ale stále pokračuje.

I. Alijev o obvineniach nechce ani počuť a pravidelne hlása, že sloboda prejavu ako aj médií je plne zabezpečená a bez akýchkoľvek obmedzení.

Byt ako úplatok

Viacerí azerbajdžanskí novinári vnímajú darované byty ako urážku, hovoria o nich pohŕdavo, prirovnávajú ich k obyčajnému úplatku a považujú to za ďalší pokus o potlačenie slobody médií.

Poukazujú na to, že prevzatím bytu zadarmo od vlády klesajú šance šíriť, hovoriť a písať pravdu na minimum, nutkanie prísnejšie vykonávať autocenzúru voči vláde a prezidentovi narastie. Mnohým je jasné, aké povinnosti budú mať tí, ktorí tento štedrý dar dostanú.

„Novinári, ktorí majú zaručené bezplatné bývanie od vlády alebo prezidenta budú automaticky pod kontrolou vlády,“ upozorňuje pre web OC Media Ricardo Gutiérrez z Európskej federácie novinárov s tým, že riešenie bytových a sociálnych problémov novinárov takýmto spôsobom je jednak nesprávne a zároveň v rozpore s odporúčaniami, ktoré krajina podpísala v roku 2016.

„Jediné akceptovateľné riešenie je vylepšiť ich pracovné podmienky a garantovať im slobodu informovať nezávislým spôsobom. Ponúkaním bytov zadarmo robí Azerbajdžan úplný opak,“ dodáva.

Novinárska bytovka. Azerbajdžanský prezident daroval novinárom 255 bytovZdroj: president.az

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 6

Tagy Azerbajdžan, bývanie, novinári